Świadczenia zdrowotne opłacane przez pracodawcę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pracownicy.02.250xFinansowanie świadczeń zdrowotnych kojarzy nam się przede wszystkim z NFZ, specjalnie wykupionymi ubezpieczeniami, ew. z samodzielnym płaceniem za niektóre zabiegi.

Tymczasem jest część świadczeń, których opłacenie należy do pracodawcy lub do potencjalnego pracodawcy (słowo pracodawca jest tu kluczowe – wszelkie tego typu świadczenia dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę, ew. na kontrakt menedżerski; finansowanie świadczeń w przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie/o dzieło jest tylko dobrą wolą zakładu pracy).

Pierwsza grupa takich świadczeń, to profilaktyczne badania lekarskie wstępne, okresowe i kontrolne (do których pracodawcę zobowiązuje kodeks pracy, tym samym dotyczą one tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę). Każde z tych badań przeprowadzane jest na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Skierowanie powinno zawierać:

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; warto pamiętać, że w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w zależności od potrzeb zakładu,
  • w przypadku pracowników już zatrudnionych (badanie okresowe lub kontrolne) – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • informacje o występowaniu na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Pełny komentarz tutaj

Małgorzata Majewska
Online Media Marketing Manager
www.monsterpolska.pl