Ważne przelewy w okresie świątecznym lepiej zlecić z wyprzedzeniem albo skorzystać z systemu Express Elixir

Ważne przelewy w okresie świątecznym lepiej zlecić z wyprzedzeniem albo skorzystać z systemu Express Elixir
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz sylwestrem większość instytucji, w tym także banki, będzie pracować w innym zakresie czasowym niż zwykle. Podobnie jest z sesyjnymi systemami Elixir i Euro Elixir, w których rozliczane są przelewy międzybankowe. Z tego powodu terminowe płatności, przypadające w okresie świąteczno-noworocznym warto zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem albo skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.

Standardowo rozliczenia transakcji w systemie Elixir są realizowane w dni robocze podczas jednej z trzech sesji, przeprowadzanych po stronie KIR, kolejno o 9:30, 13:30 i 16:00. Natomiast w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy transakcje w systemach sesyjnych nie są przetwarzane. Stąd, w okresie Bożego Narodzenia system Elixir będzie funkcjonować w ograniczonym zakresie. W Wigilię, 24 grudnia (piątek) zgodnie z regulaminem usługi odbędą się dwie sesje rozliczeniowe, a w pierwszy i drugi dzień świąt nie będą rozliczane żadne transakcje. Warto zatem wiedzieć, że przelewy zlecone w Wigilię po godz. 13.30 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji w poniedziałek, 27 grudnia. Z analogiczną sytuacją będziemy mieli do czynienia tydzień później, w Sylwestra. Transakcje zlecone 31 grudnia (piątek) po godzinie 13.30 zostaną zrealizowane w poniedziałek, 3 stycznia 2022 r.

System Euro Elixir

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgraniczne) w dniach 24 i 31 grudnia obędą się wszystkie sesje rozliczeniowe. Dla tego systemu, kolejne dni rozliczeniowe w okresie przerw świątecznych, to odpowiednio 27 grudnia br. oraz 3 stycznia 2022 r.

Czytaj także: Przelewy natychmiastowe Express Elixir już w ponad 300 bankach spółdzielczych >>>

Płatności natychmiastowe Express Elixir

Niezależnie od dostępności prowadzonych przez KIR sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system płatności natychmiastowych Express Elixir. System obsługuje przelewy w złotych w trybie ciągłym – 24/7/365, także w weekendy i święta. Umożliwia przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością w danym momencie banku nadawcy i banku odbiorcy, a ta – np. ze względu na przerwy konserwacyjne – może być ograniczona. Aktualne informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić na stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR