Ważna decyzja Komisji Europejskiej dla małych banków i ich klientów
To decyzja ważna dla sektora bankowości spółdzielczej i małych banków komercyjnych.
Dobrze się stało, że zgoda Komisji Europejskiej została uzyskana przed zakończeniem funkcjonowania poprzedniego programu, ponieważ nie zachodzi niebezpieczeństwo powstania sytuacji, w której działania i ewentualna pomoc BFG nie byłaby możliwa ze względu na brak jego zatwierdzenia.
Czytaj także: Komisja Europejska przedłużyła polski program restrukturyzacji banków
Większość banków spółdzielczych funkcjonuje w ramach Systemów Ochrony Instytucjonalnej i w tym przypadku ewentualna pomoc finansowa uzyskiwana jest w pierwszej kolejności w ramach tych Systemów.
Działają jednak również banki spółdzielcze, które funkcjonują poza strukturami Systemów Ochrony i Zrzeszeń, i które takiej dodatkowej ochrony nie posiadają.
Dla nich, a także dla małych banków komercyjnych ścieżka restrukturyzacji, o której mowa w programie i możliwość uruchomienia pomocy publicznej jest zatem niezwykle istotna.
Dzięki tej pomocy w sytuacjach trudnych oszczędności osób fizycznych i przedsiębiorstw chronione są znacznie mocniej.
Jest to szczególnie ważne w okresie pandemii. Jej skutki negatywnie oddziałują na całą gospodarkę, w tym na klientów instytucji finansowych, a to w konsekwencji wpływa na spadki wyników finansowych banków.
Z takiej perspektywy możliwość skorzystania przez BFG z programu staje się korzystna zarówno dla sektora finansowego, jak i całej gospodarki.