Warto zapłacić za wakacyjny spokój
Ceny przyzwoitego ubezpieczenia podróżnego za dwutygodniowy wyjazd wakacyjny do krajów europejskich zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. W skali całego wyjazdu to niewielki koszt za objęcie ochroną.
W razie wypadku lub poważnego zachorowania wakacyjne wojaże mogą zakończyć się bardzo wysokim rachunkiem. Koszty zagranicznego leczenia mogą bowiem wynieść nawet kilka- lub kilkunastokrotnie więcej od ceny wakacyjnego wyjazdu. Oczywiście ten czarny scenariusz zrealizuje się w nielicznych przypadkach, lecz warto pomyśleć o zabezpieczeniu na jego wypadek. Koszt przeciętnej dwutygodniowej ochrony to 40-100 zł za osobę. Przykładowo za tę cenę można liczyć na ubezpieczenie kosztów leczenia (KL, do równowartości 80-150 tys. zł), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW, 10-20 tys. zł) oraz odpowiedzialności cywilnej (OC, 30-60 tys. zł).
Nie w każdym przypadku standardowe ubezpieczenie podróżne będzie wystarczające. Osoby podróżujące poza Europę powinny liczyć się z koniecznością dopłat. Chęć uruchomienia usługi assistance to także dodatkowe koszty. Podobnie jak w przypadku wyjazdu połączonego z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Dopłaty konieczne będą także w przypadku osób z przewlekłymi chorobami. Z wyższymi opłatami wiąże się także zwiększenie sumy ubezpieczenia w przypadku KL, NNW i OC. Najbogatsze pakiety to już koszt, który w przypadku dwutygodniowego wyjazdu może przekraczać nawet 300 zł.
Podróżne polisy mogą zostać wzbogacone także o dodatkową ochronę obejmującą odwołanie podróży, samolotu lub noclegu. Wówczas ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów. Ponadto ochrona działać może także w przypadku bagażu, w tym sprzętu sportowego. I w tej sytuacji kwota, która trafi do ubezpieczonego za jego zniszczenie lub zgubienie zależy od sumy ubezpieczenia, a więc i wysokości składki.
Jak wybrać najlepszą polisę podróżną? Na pewno nie należy kierować się wyłącznie ceną. Obok sumy ubezpieczenia uwagę zwrócić należy także na zakres świadczeń, szczególnie w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia. Wzorem wszystkich innych umów ubezpieczeniowych, i w przypadku wyboru polisy na wakacyjny wyjazd decyzję o wyborze konkretnej oferty należy podjąć po dokładnym przestudiowaniu warunków, które określają przedmiot i zakres ubezpieczenia. Szczególną uwagę zwrócić należy na punkt zawierający wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Słowem, nie ma innego wyjścia jak przebić się przez kilka stron drobnego druku.
Przed zakupem ubezpieczenia podróżnego warto pamiętać, że część firm oferuje także pakiety rodzinne, dzięki którym możliwe staje się obniżenie kosztów. Warto także zainteresować się produktami bankowymi, niektóre karty kredytowe (zwykle te droższe) posiadają bowiem darmowe polisy w zagranicznych podróżach.
Rezygnując całkowicie z ochrony ubezpieczeniowej na czas wyjazdy nie trzeba być całkowicie skazanym na brak świadczeń medycznych. Właściciele Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą darmowo wyrobić można w oddziałach (lub delegaturach) Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą liczyć na dostęp do zagranicznej służby zdrowia podczas wyjazdów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że część świadczeń – zależnie od kraju – może być płatna.
Michał Sadrak
Open Finance