Warmia i Mazury atrakcyjnym miejsce dla biznesu – gotowym na inwestycje BPO/SSC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150812.warmiaimazury.01.400xW Polsce branża usług wspólnych rozwija się bardzo dynamicznie. Jesteśmy jednym głównych światowych centrów ich świadczenia. Według liczby zatrudnionych na pewno największym w Europie i trzecim na świecie. W naszym kraju działają duże centra obsługujące: księgowość, IT kontakt i obsługa klienta świadczące usługi dla największych światowych firm takich jak: Google, IBM, Samsung itp. Województwo warmińsko-mazurskie chce pozyskać kolejnych inwestorów z tej branży.

Business Process Outsourcing (BPO), czyli centra outsourcingu procesów biznesowych i q (SSC) – centra usług wspólnych to dość specyficzne inwestycje. Inwestorzy poszukują takich lokalizacji, w których jest dostęp do atrakcyjnych cenowo powierzchni i infrastruktury biurowej oraz rynku pracy, na którym można znaleźć wykształconą kadrę. Jak zawsze podstawą jest rachunek ekonomiczny. W trakcie konferencji zorganizowanej w Warszawie przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprezentowano główne atuty regionu. W regionie są dwa główne ośrodki rozwoju gospodarczego, naukowego i kulturalnego. Są to miasta Olsztyn i Elbląg. Działa w nich 14 uczelni wyższych z olsztyńskim Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim na czele. Obecnie studiuje w nich ponad 35 tys. osób. Mury uczelni opuszcza co roku prawie 10 tys. osób, które poszukują pracy. Olsztyn i Elbląg to również rozwijające się rynki powierzchni biurowych. Obecnie jest to ok. 60 tys. m kw. Powierzchni biurowych w standardzie B (większość) i A. Z tego ok. 12 tys. m kw. jest nadal do dyspozycji inwestorów. Powstają też nowe obiekty. Warto też zauważyć, że jak podano, stawki za wynajem 1 m kw. są tu zdecydowanie niższe niż w głównych ośrodkach kraju i wynoszą w klasie B 7,5-9,5 Euro, a w A 10-12 Euro miesięcznie. Firmy z branży BPO/SSC już tu działają. W Olsztynie centra obsługi ulokowały: RCR Citi Group (1030 pracowników), Transcom (460) i Orange (300), a w Elblągu: Siemens Sp. z o.o. (84), Info Power (10), Best S.A. (230), FLSmidth (185), Bernatone (14), CSC (60) i Contact Center (120). Na rzecz Elbląga przemawia dodatkowo bliskość i dobre skomunikowanie z Trójmiastem. Jak stwierdziła Agnieszka Wysocka, dyrektor Biura Operacji Dokumentacji i Finansowania Handlu w Citi Handlowym, działalność w Olsztynie bank Handlowy rozpoczął w roku 2000, centralizując operacje z oddziałów z całego kraju. Obecnie w centrum są obsługiwane zaawansowane produkty bankowe, kredytowe w tym związane z zarządzaniem ryzykiem kredytowym. W Olsztynie mieści się też Citi Service Center, w którym obsługiwane są procesy dla krajów z Europy Zachodniej, Afryki i Stanów Zjednoczonych. Jak podkreśliła czynnikami, które zadecydowały o lokalizacji Centrum w Olsztynie były niskie koszty powierzchni biurowej i wykwalifikowana kadra pracowników. Jak dodała, bardzo dobrze współpracuje się Citi z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, z który prowadzone są wspólne projekty przygotowujące kadry do pracy w banku. W ramach współpracy odbyły się już trzy edycje studiów podyplomowych i trzymiesięcznych warsztatów ukierunkowanych na specyfikę pracy w banku.

Województwo warmińsko-mazurskie to czwarty co do wielkości region Polski przez 1443 tys. mieszkańców o unikalnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. To dziś również jest atut dla nowoczesnych branż, bo wiele osób chce z takim regionem wiązać swoją przyszłość. Łatwo tu po pracy odpocząć w atrakcyjnym turystycznie regionie.

Bohdan Szafrański