Wakacyjne wydatki zagranicznymi kartami Visa w Polsce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

karta.platnicza.01.400x271Podczas tegorocznych wakacji, płacąc kartami Visa, obcokrajowcy wydali w Polsce prawie 300 mln euro.

Jak wynika z danych Visa Europe, zagraniczni goście płacąc swoimi kartami Visa podczas pobytu w Polsce, pomiędzy początkiem czerwca a końcem sierpnia br. dokonali transakcji na łączną kwotę 295 mln euro, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Goście z zagranicy najchętniej opłacali w ten sposób wydatki na hotele, paliwo oraz odzież. Kartami Visa można płacić u milionów detalistów w ponad 200 krajach świata, a korzystanie z nich za granicą ułatwia podróżowanie.

W okresie wakacyjnym od czerwca do sierpnia br. 62% – prawie 183 mln euro – wydatków obcokrajowców korzystających z kart Visa w Polsce przypadło na obywateli państw Unii Europejskiej. Wśród pierwszych 20 krajów, z których goście płacili kartami Visa w Polsce najwięcej, aż 18 to państwa europejskie. Najaktywniejszym wakacyjnym miesiącem pod względem takich wydatków był sierpień, kiedy zagraniczni goście dokonali ponad 2,3 mln transakcji.

Podczas wakacji w Polsce najwięcej kartami Visa płacili Niemcy – 46 mln euro, Brytyjczycy – 44 mln euro (dokonali także największej liczby transakcji – 985 tys.) i Norwegowie – 40 mln euro. W porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej wzrost wartości transakcji w odniesieniu do tych trzech krajów wyniósł średnio 21%. Kolejni pod względem wartości wydatków Amerykanie opłacili transakcje o łącznej wartości 18 mln euro.

Znaczne przyrosty liczby i wartości transakcji dokonanych zagranicznymi kartami Visa w Polsce w stosunku do ubiegłorocznych wakacji odnotowano w przypadku krajów bezpośrednio sąsiadujących – Białorusi (wzrost liczby transakcji o 52% i wartości o 33%) oraz Słowacji (wzrost odpowiednio o 60% i 46%).

Dokonując płatności kartami Visa w Polsce, obcokrajowcy najwięcej wydali na hotele – od czerwca do sierpnia br. opłacono w tej kategorii rachunki o łącznej wartości 56 mln euro. Średni „hotelowy” wydatek to 142 euro. Goście z zagranicy dużo wydali także na benzynę (49 mln euro) oraz odzież (36 mln euro). Znaczną liczbę transakcji, choć o mniejszej łącznej wartości (27 mln euro), odnotowano w kategorii wydatków na rozrywkę – ponad 1 mln 50 tys. Największy wzrost dotyczył wydatków na usługi – 35% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

kiwior.jakub.01.150xNasze dane pokazują, że Europejczycy coraz chętniej korzystają z kart Visa na całym obszarze działania Visa Europe. Większe bezpieczeństwo pieniędzy, wygoda oraz łatwość użytkowania takich kart przekonują ich posiadaczy do płacenia bezgotówkowo z Visa także poza granicami swojego kraju” – komentuje Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. „Częstszemu płaceniu w Polsce kartami Visa przez obcokrajowców sprzyja rosnąca sieć akceptacji – płatności bezgotówkowe przyjmuje już prawie 380 tys. terminali POS w różnych punktach usługowo-handlowych na terenie całego kraju” – dodaje Jakub Kiwior.

Przed wybraniem się w zagraniczną podróż warto poinformować bank-wydawcę karty o planowanym wyjeździe i krajach, które zamierza się odwiedzić. W trakcie podróży należy unikać przechowywania kart Visa, gotówki i dokumentów w tym samym miejscu, aby w wypadku kradzieży nie stracić wszystkiego. W przypadku zauważenia nieprawidłowości na wyciągach bankowych lub w historii transakcji dokonanych naszymi kartami Visa po powrocie do kraju, użytkownik powinien natychmiast skontaktować się z bankiem-wydawcą karty.

W wypadku utraty karty powinno się niezwłocznie ją zastrzec – wówczas odpowiedzialność za ewentualne transakcje oszukańcze spoczywa na banku-wydawcy karty. Do momentu zastrzeżenia karty odpowiedzialność użytkownika za ewentualne transakcje nieuprawnione jest ustawowo ograniczona do maksymalnej kwoty stanowiącej równowartość 150 euro, przy czym banki często ją obniżają, co jest odzwierciedlone w regulaminie banku. Podczas podróży zagranicznej można także skorzystać z awaryjnej wypłaty gotówki i otrzymać kartę zastępczą (o ile bank-wydawca karty oferuje takie usługi).

Zastrzeżenia utraconej karty Visa można dokonać za pomocą infolinii banku-wydawcy karty, poprzez polski system zastrzegania kart Zastrzegam.pl, a także w dowolnym oddziale banku oznaczonym logo Visa lub w Centrum Pomocy Awaryjnej Visa (Global Consumer Assistance Service), które działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: Visa Europe