Wałbrzych miastem na prawach powiatu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

walbrzych.150x189W 2002 roku miasto Wałbrzych zostało włączone do powiatu wałbrzyskiego. Od kilku lat władze miasta starały się o zmianę statusu miasta. I udało się. Od 1 stycznia 2013 roku Wałbrzych będzie znów miastem na prawach powiatu.

Status Wałrzycha jako miasta na prawach powiatu traktowany jest jako powrót do „normalności”. Oznacza to bowiem uwolnienie się od dwuwładzy (prezydent i marszałek) oraz możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, szczególnie w kwestiach urbanistycznych.

Z ekonomicznej strony oznacza to zwiększenie budżetu o około 100 mln zł. Finanse te zostaną przeznaczone na realizację zadań, do których włodarze Wałbrzycha będą zobowiązani. Grodzkość Wałbrzycha daje także lepsze perspektywy na pozyskiwanie środków z funduszy unijnych.

Wałbrzych był do tej pory największym miastem pozbawionym statusu miasta na prawach powiatu i jednocześnie jedyną 100-tysięczną gminą, która tego statusu nie posiadała. „Grodzkość jest efektywnym (…) modelem zarządzania przez jednego gospodarza. Z jednej strony ogranicza biurokrację i marnotrawstwo pieniędzy podatnika, z drugiej wyposaża samorząd w atuty decyzyjne i finansowe, co ma związek z większym o 100 milionów budżetem i szansą na dodatkowe środki zewnętrzne” – podkreślali radni Wałbrzycha.

W związku ze zmianą ustalone zostały nowe granice powiatu wałbrzyskiego, który od początku przyszłego roku obejmować będzie gminy o statusie miasta: Boguszów-Gorce, Jedlina Zdrój i Szczawno-Zdrój oraz gminy: Czarny Bór, Głuszyca, Mieroszów, Stare Bogaczowice i Walim.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl