W wojewódzkim szpitalu w Suwałkach leczą używając tabletów i chmury

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

szpital.01.400x283Lekarz z tabletem przy łóżku chorego, natychmiastowy dostęp do pełnej dokumentacji medycznej, a przy tym ochrona informacji o pacjencie i sprawna pomoc w nagłych sytuacjach - choć brzmi to jak niedościgniony wzór placówki medycznej, to nic innego jak opis realiów w suwalskim szpitalu wojewódzkim, w którym wprowadzono rozwiązania chmurowe. Dzięki nowym systemom informatycznym oraz 100 tabletom z procesorami Intel® i systemem Windows 8.1 lekarze i pielęgniarki mogą jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom, a sama placówka stała się jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie jednostek medycznych w Polsce.

Szpitale wielu z nas wciąż kojarzą się z pożółkłymi kartami pacjenta, niewygodnymi łóżkami i skromnym plasterkiem szynki na śniadaniowym talerzyku z PRL-u. Czy jednak ten obraz oddaje rzeczywistość każdej polskiej placówki medycznej? Odpowiedź brzmi: „nie”. Technologie coraz śmielej wkraczają na szpitalne salony, a najlepszym przykładem mądrej adaptacji nowoczesnych rozwiązań w medycynie jest Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

Placówka to największy ośrodek zdrowotny w północno-wschodniej części Polski. Od 2011 r. szpital wymagał gruntownej restrukturyzacji – jednostka potrzebowała narzędzia, które pomogłoby efektywniej zarządzać placówką i zapewniłoby wyższą jakość obsługi pacjenta. Kompleksowe wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych miało być pierwszym krokiem w kierunku przekształcenia szpitala w nowoczesną, konkurencyjną i sprawnie zarządzaną placówkę medyczną.

„Planowaliśmy rozbudować poprzedni system informatyczny, jednak nie było w nim możliwości pełnej integracji części białej i szarej. Natomiast koszty rozbudowy systemu przewyższały implementację nowego wdrożenia. Po wykonaniu szeregu analiz zdecydowaliśmy się na wybór zupełnie nowego rozwiązania” – mówi Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. „Nowy system informatyczny pozwala nam na sprawne zarządzanie szpitalem. Natomiast, dzięki tabletom z systemem Windows 8.1 lekarze i pielęgniarki mają szybki i bezpośredni wgląd do informacji o pacjencie. W ten sposób przy łóżku pacjenta personel medyczny może zapisywać określone badania, zlecenia, leki i ich dawkowanie” – dodaje Szałanda.

W suwalskiej placówce firma Kamsoft dostarczyła komputery, tablety, sprzęt do serwerowni, bazę danych oraz zbudowała nową sieć Wi-Fi. Wdrożyła także rozwiązanie KS-MEDIS, czyli zintegrowany systemem informatyczny najnowszej generacji w pełni uwzględniający specyfikę pracy polskich szpitali. System wprowadza nowe standardy zarządzania sferą administracyjną, analizy kosztów oraz ich optymalizacji. Umożliwiają to nowoczesne podsystemy finansowo-księgowe, kadrowo-płacowe, wspomagające zarządzanie magazynem i środkami trwałymi, a także obrotem leków.

„Aby system był w pełni efektywny, musi być stale uzupełniany danymi. Dlatego szpital szukał mechanizmu pomagającego lekarzom i skłaniającego ich do tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. W tym celu dostarczyliśmy m.in. 100 tabletów z systemem Windows 8.1 i procesorami Intel, na których zainstalowaliśmy moduł „Obchód lekarski” i „Obchód pielęgniarski” – mówi Michał Zorzycki, Dyrektor Wydziału Systemów Ochrony Zdrowia, Kamsoft.

Aplikacje pozwalają uzyskać informacje wprost przy łóżku pacjenta. Wszystko jest bardzo bezpieczne dzięki usłudze Active Directory, udostępnianej przez serwer Windows Server, która umożliwia szpitalowi nadawanie uprawnień i zarządzanie hasłami użytkowników w sposób scentralizowany.

„W naszej pracy szczególnie cenimy dwie aplikacje: „Obchód lekarski” i „Obchód pielęgniarski”. Dotychczas podczas tradycyjnego obchodu przepisywane przeze mnie leki zapisywane były w formie papierowej i następnie przekazywane do laboratorium RTG czy apteki. Dzięki tabletom moje zlecenia widoczne są natychmiast po wprowadzeniu do systemu” – powiedział lek. med. Andrzej Tynecki. „System posiada także identyfikację pacjentów na podstawie kodów kreskowych umieszczonych na opaskach. Wystarczy za pomocą kamery umieszczonej w tablecie zeskanować kod i mamy dostęp do wszystkich danych medycznych o pacjencie. Przed wszystkim jednak wykorzystanie w naszym szpitalu tabletów z system Windows 8.1 to ułatwienie pracy lekarzy i pielęgniarek, dzięki czemu możemy zapewnić wyższą jakość opieki medycznej naszym pacjentom” – dodaje.

Wdrożenie nowego systemu przez Szpital Wojewódzki w Suwałkach pozwoliło zredukować koszty i zwiększyć efektywność działań placówki. Zintegrowane środowisko poprawiło komunikację wewnętrzną i umożliwiło automatyzację wielu procesów. Wdrożone rozwiązania skróciły realizację tych samych czynności o 30%. Wykorzystanie tabletów z systemem Windows 8.1 pozwoliło również uporządkować dokumentację lekarską. Co równie ważne, w systemie zostaje zachowana pełna historia leczenia oraz zmian, co jest trudne do uzyskania przy dokumentacji papierowej.

„Windows 8.1 to nowoczesny system operacyjny z bardzo atrakcyjnym interfejsem użytkownika, pozwalającym na efektywną pracę na urządzeniach dotykowych oraz na klasycznych komputerach i laptopach wykorzystujących myszkę i klawiaturę” – podkreślił Marcin Klimowski, Windows Business Development Manager, w polskim oddziale Microsoft. „Zastosowanie systemu Windows 8.1 Pro pozwala także na wdrożenie centralnie zarządzanego szyfrowania danych na wszystkich urządzeniach, wykorzystywanych przez personel medyczny. Możliwe jest także łatwe wykorzystywanie pojedynczego urządzenia przez wiele osób, dzięki zastosowaniu wielu profili użytkowników, co pomaga podnieść poziom bezpieczeństwa oraz może obniżyć koszty przez ograniczenie ilości wymaganych urządzeń” – dodaje Klimowski.

Źródło: Microsoft