W tych województwach kierowcy powodują najwięcej szkód z OC

W tych województwach kierowcy powodują najwięcej szkód z OC
Fot. stock.adobe.com/Paolese
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najwięcej wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. To w tych regionach w 2019 roku odnotowana została największa częstość szkód z polis OC - wynika z wstępnego podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Najwięcej wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim #OC #ubezpieczenia #UFG

Na końcu listy znalazły się natomiast: podlaskie, podkarpackie i lubelskie. Tam z kolei jest najniższe ryzyko kolizji z innym pojazdem, czyli najmniejszy odsetek kierowców, którzy spowodowali wypadki w minionym roku.  Raport UFG pokazuje również, że najczęściej sprawcami wypadków i wypłat z ubezpieczeń OC są osoby w wieku 31 – 40 lat.

Szkody OC
Źródło: UFG

– Z kolei listę miast o największej szkodowości otwierają: Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – W każdym z nich na sto ubezpieczonych pojazdów – zaistniało i zgłoszonych zostało do ubezpieczycieli w 2019 roku ponad sześć szkód – wyjaśnia.

Te miasta znalazły się na końcu rankingu

Na końcu rankingu miast znalazły się: Łomża, Biała Podlaska, Krosno, Zamość oraz Tarnobrzeg, jako miasta o najniższej szkodowości w komunikacyjnym OC. W każdym z nich wskaźnik, szkód zgłoszonych do ubezpieczycieli z tych polis, oscylował wokół 3,5 szkody na sto ubezpieczonych pojazdów.

Czytaj także: Ile zapłacimy za OC w 2020?

Sprawcami szkód są najczęściej trzydziestolatkowie

Sprawcami szkód, a następnie wypłat z ubezpieczeń OC są najczęściej trzydziestolatkowie. Dwunastu na stu kierujących, w tej grupie wiekowej, było sprawcami wypadków w ubiegłym roku.  Częstość szkód zależna jest również od rodzaju pojazdu, którym kierował sprawca. I tak największa jest w grupie samochodów ciężarowych – oscyluje wokół 7 procent, co oznacza, że siedem szkód zgłaszanych jest z polis OC na sto tego typu pojazdów. Natomiast w przypadku aut osobowych spada poniżej 5 procent.

Największa poprawa bezpieczeństwa nastąpiła w podlaskim

Co ciekawe, największa poprawa bezpieczeństwa nastąpiła w podlaskim. Na liście województw uszeregowanych malejąco pod względem częstości szkód – region ten w ciągu trzech ostatnich lat przesunął się z 12 na 14 pozycję – w 2019 roku. Podobny trend odnotowało również warmińsko-mazurskie: zmiana z 9 pozycji na 11. Natomiast mniej bezpiecznie, na tle pozostałych regionów, jest w województwie małopolskim – skok na 6 pozycję, z miejsca 8 (w 2017 roku); podobnie jak wielkopolskim i łódzkim: zmiana lokaty o jedną pozycję na 9 i na 10 miejsce, odpowiednio.

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny / UFG