W oczekiwaniu na decyzję OPEC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Mimo słabszych od prognozowanych danych napływających ze Stanów Zjednoczonych, wczorajsza sesja na Wall Street upłynęła pod znakiem dalszych wzrostów. Optymizmu inwestorów nie były w stanie osłabić ani informacje o znaczącym spadku dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku, ani niespodziewany wzrost liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych.

W efekcie, dla indeksu S&P 500 – wynoszącego obecnie 2072.79 – była to dwudziesta dziewiąta z rzędu sesja zakończona powyżej 5-letniej średniej kroczącej, co jest najlepszym wynikiem w historii. Nowy rekord wyznaczył także Dow Jones Industrial, który w środę zyskał 0.07%, sięgając poziomu 17827.75.

Istotny wpływ na przebieg dzisiejszej sesji będzie miało bez wątpienia spotkanie przedstawicieli krajów OPEC. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg, większość ekonomistów spodziewa się, że propozycja zmniejszenia produkcji ropy zostanie odrzucona, co będzie sprzyjało dalszym spadkom cen tego surowca. Na Starym Kontynencie uwagę inwestorów – oczekujących na jakiekolwiek sygnał świadczący o możliwości rozpoczęcia europejskiej wersji programu QE – przyciągnie także zaplanowane na godz. 12:30 wystąpienie Mario Draghiego.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska