W maju kolejna podwyżka stóp procentowych o 100 pb; prognoza Morgan Stanley
„Na kwietniowym posiedzeniu NBP podjął bardziej jastrzębią decyzję niż zakładał konsensus rynkowy, w odpowiedzi na zaskoczenie w górę marcową inflacją i rozluźnienie polityki fiskalnej. Od tego czasu rząd ogłosił m. in., że obniży PIT do 12 proc. z 17 proc. od 1 lipca oraz że pozwoli kredytobiorcom hipotecznym na wakacje kredytowe. Spodziewamy się, że działanie to utrudni relatywnie silny kanał transmisji w Polsce ze względu na dominację kredytów o zmiennym oprocentowaniu, a tym samym otworzy pole manewru dla NBP. W związku z tym oczekujemy, że NBP dokona podwyżki o 100 pb na nadchodzącym posiedzeniu 5 maja” – napisano w raporcie.
Czytaj także: Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole: stopy wzrosną do 6,5 proc. >>>
Rewidujemy też naszą ścieżkę stóp procentowych w Polsce. Teraz oczekujemy, że NBP zapewni dodatkowe 150 pb zacieśnienia po majowej decyzji, ze szczytem stóp na poziomie 7 proc. w III kw. 2022 r. w porównaniu z naszym poprzednim scenariuszem i oczekiwanym szczytem na poziomie 5,50 proc. w II kw. 2022 r.
– dodano.
Obniżki stóp rozpoczną się dopiero pod koniec 2023 r.
W ocenie ekonomistów, obniżki stóp rozpoczną się dopiero pod koniec 2023 r.
„Widzimy ograniczoną przestrzeń do złagodzenia polityki i uważamy, że obniżki stóp będą możliwe dopiero pod koniec 2023 roku” – zaznaczono.
Najbliższe posiedzenie RPP jest zaplanowane na 5 maja.