W którą stronę rozwinie się polskie 5G

W którą stronę rozwinie się polskie 5G
Fot. Stock.Adobe.com / Elnur
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Technologia 5G jest postrzegana jako jeden z kluczowych elementów technologicznej rewolucji. Tak jak każde przedsięwzięcie niesie ze sobą wiele wyzwań. Dziś w dużej mierze od uczestników rynku zależy, w którą stronę rozwinie się #Polskie5G.

#SzymonAdamczyk: 5G to ulepszony Internet mobilny, błyskawiczna i niezawodna komunikacja radiowa oraz masowa komunikacja maszyn z maszynami #Polskie5G #NoweTechnologie #DNBBankPolska @UKE2UKE

Rynek wiąże duże oczekiwania z technologią 5G. Polski rząd wspólnie z przedstawicielami branży podpisał memorandum w sprawie spółki #Polskie5G, czyli operatora hurtowego sieci komórkowej na bazie pasma 700MHz.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadza natomiast konsultacje w sprawie aukcji jednego z pasm wykorzystywanych przez technologię (3,6 GHz). Ich finałem ma być aukcja, która pozwoli na podział częstotliwości pomiędzy operatorów. W ocenie ekspertów koszt związany z 5G może sięgać 11 − 20 mld zł.

− Nowe rozwiązania, jakie powstaną w wyniku rozwoju technologii 5G, to trzy elementy. Pierwszym jest ulepszony Internet mobilny, drugi to błyskawiczna i niezawodna komunikacja radiowa, wreszcie trzecim: masowa komunikacja maszyn z maszynami − mówi Szymon Adamczyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Technologii w DNB Bank Polska.

Czytaj także: Bankowość i Finanse. Technologie: Sztuczna inteligencja przyniesie duże zmiany

Mity wokół 5G

Wyobrażenia co do dalszego rozwoju świata telekomunikacji są jednak częściowo zniekształcone przez błędne przekonania. Dotyczą one zarówno samego rozwoju technologii, jak i możliwości jej wykorzystania. A wokół tej kwestii krąży wiele mitów mity i niedomówień.

Jednym z nich jest mit, że wzrost zużycia danych nie ma ograniczeń. Podobno, świadczy o tym średni wzrost zużycia danych, który w ostatnich pięciu latach rósł w tempie 60 proc. Przyczyniają się do tego rosnąca powszechność i dostępność smartphonów oraz streaming video, który odpowiada za około 60 − 80 proc. całego ruchu w Internecie.

Branżowe analizy wskazują natomiast, że dalszy rozwój technologii i możliwości przesyłowych może być szybszy niż tempo wzrostu konsumpcji danych, co doprowadzi do większej podaży ruchu internetowego niż faktyczne zapotrzebowanie. − Biorąc pod uwagę możliwości rozwoju sieci 5G wydaje się, że tempo wzrostu użycia danych będzie spadać, m.in. dzięki rozwojowi technik kompresji wideo. Z drugiej strony tempo wzrostu przepustowości sieci będzie rosnąć szybciej niż wzrost konsumpcji danych. Stąd wniosek, że w przyszłości podaż przepustowości będzie wyższa niż konsumpcja danych − dodaje Szymon Adamczyk.

Czy konsumenci zapłacą?

Badania Ericsson Consumer Lab wskazują, że konsumenci mają pozytywne podejście do 5G (ale pod pewnymi warunkami). Okazuje się, że zainteresowanie usługą oraz skłonność do zapłacenia za nią jest wyższa, gdy konsumenci widzą realną korzyść. Chodzi o rozwiązania możliwe do zastosowania lub rozwijane już dzisiaj, np. AR, autonomiczne samochody, roboty, smart home.

Dużo mniejszy entuzjazm i chęć ponoszenia dodatkowych kosztów dotyczy rozwiązań futurystycznych, takich jak wirtualne uczestnictwo w wydarzeniach live, rozszerzona rzeczywistość na przedniej szybie samochodu czy domowe roboty.

Technologia 5G jest postrzegana jako jeden z kluczowych elementów technologicznej rewolucji. Okazuje się, że jest ona często bliżej niż sądzimy. Rozprawienie się z mitami na temat 5G udowadnia, że ma ona wartość zarówno dla biznesu, jak i użytkowników. Oczywiście tak jak każde przedsięwzięcie niesie ze sobą wiele wyzwań. Dlatego w dużej mierze od uczestników rynku zależy, w którą stronę rozwinie się #Polskie5G.

Czytaj także: Play uruchomi największą na skalę krajową sieć 5G w Gdyni

Źródło: aleBank.pl