W III kwartale zastrzegano aż 400 dokumentów dziennie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zbp.01.400x155Ostatni kwartał przyniósł rekordowy wzrost bazy - przybyło aż 36 tys. dokumentów, co oznacza, że zastrzegano aż 400 dokumentów dziennie - średnio co 3,5 minuty do bazy trafiał nowy dokument. Baza Systemu DZ zawiera obecnie niemal 1,4 mln zastrzeżonych dowodów osobistych i praw jazdy.

141118.infodoc.01.594x216

Od 2008 roku podjęto aż 51,8 tys. prób wyłudzeń kredytów, z wykorzystaniem cudzych dokumentów tożsamości, na łączną kwotę ponad 3 miliardów złotych. Tylko w trzecim kwartale 2014 r. odnotowano aż 2,2 tys. takich przypadków.

141118.infodoc.02.600x294

Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w III kwartale 2014 r. wyniosła 78 mln złotych (średnio 850 tys. zł dziennie) – wynika z 19. edycji raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Najwyższą próbą wyłudzenia była kwota 16,6 mln złotych (woj. zachodniopomorskie). To trzecia co do wielkości kwota, jaką próbowano ukraść w tym roku (rekord, z kwotą 25 mln zł, padł 28 lutego br.).

W III kwartale odnotowano 2 218 prób wyłudzeń. To liczba, która oznacza kontynuację wzrostowego trendu obserwowanego od 2012 roku. Można tłumaczyć to przede wszystkim zwiększeniem szczelności Systemu DZ, który zasilany jest rekordowo dużą liczbą danych.

Od 2008 roku odnotowano łącznie 51,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3 miliardów zł. Warto jednak podkreślić, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest najprawdopodobniej znacznie wyższa, co pokazują policyjne statystyki dot. liczby tego typu przestępstw. Dlatego stale rozbudowywana jest baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i poszerza się krąg firm i instytucji z niej korzystających.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko. Z tego powodu w podawanych w Raporcie InfoDOK danych o zastrzeżeniach uwzględniane są także te dokumenty. Samych dowodów osobistych i paszportów w bazie danych Systemu DZ znajduje się obecnie 1 046 720 szt.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za III kwartał 2014 roku znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl

Źródło: Związek Banków Polskich