W Banku Pocztowym można już składać wnioski o 500 plus i Rodzinny Kapitału Opiekuńczy
Żeby złożyć wnioski, wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej Banku Pocztowego. Część pól dokumentu zostanie wypełniona automatycznie na podstawie danych posiadanych przez Bank, np. imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, co ułatwi i przyśpieszy rodzicom składanie wniosków. Bank nie dokonuje weryfikacji formalnej i merytorycznej danych podanych we wniosku oraz załączników i nie posiada informacji dotyczących dalszej obsługi wniosku obsługiwanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), po tym jak wniosek zostanie do niego przekazany. Wniosek oraz załączniki są usuwane z serwerów Banku bezpowrotnie po wysłaniu do systemu informatycznego ZUS.
Wnioski można składać oczywiście 24 godziny na dobę i bezpłatnie.
– Wypełnione wnioski przed wysyłką do ZUS przez bankowość elektroniczną Banku Pocztowego można także zapisać na własnym komputerze. Co ważne, już po wysłaniu wniosku zostanie on również dostarczony wraz z potwierdzeniem złożenia na wskazany przez klienta adres email – tłumaczy Jarosław Gawroński, Naczelnik Wydziału Elektronicznych Kanałów Dystrybucji i e-Płatności Banku Pocztowego.
Komu przysługują świadczenia?
Program Rodzina 500+ to regularne świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie dla każdego dziecka w rodzinie, aż do uzyskania pełnoletności. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12 do 35 miesiąca życia – w sumie do 12 tysięcy na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, jeśli dziecko mieszka razem z rodzicami. Świadczenie można, otrzymać na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko to ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc. Dofinansowanie jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, dlatego we wniosku należy wskazać pierwsze dziecko w rodzinie. Pierwszym dzieckiem w rodzinie jest najstarsze dziecko w rodzinie. Nie ma znaczenie jego wiek.
Jeśli zgodnie z orzeczeniem sądu rodzice sprawują opiekę naprzemienną nad dzieckiem z drugim rodzicem, świadczenie przysługuje im w wysokości połowy przysługującej kwoty.
Oprócz bankowości elektronicznej wnioski można także składać bezpośrednio Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub portal Emp@tia.