Bank Pekao jako pierwszy w Polsce wprowadza możliwość otwarcia konta na selfie przy użyciu e-dowodu

Bank Pekao jako pierwszy w Polsce wprowadza możliwość otwarcia konta na selfie przy użyciu e-dowodu
Fot. Bank Pekao
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zgodnie z zapowiedzią Bank Pekao S.A., jako pierwszy w Polsce, wdraża możliwość otwarcia konta na selfie przy użyciu e-dowodu. Dane niezbędne do procesu weryfikacji tożsamości osoby zostaną pobrane z warstwy elektronicznej w dowodzie osobistym. Cały proces jest niezwykle intuicyjny i zajmuje nie więcej niż kilka minut. Wszystko dzięki wykorzystaniu biometrii i funkcji NFC.

Właśnie mijają dwa lata, odkąd został wdrożony w Polsce dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Według danych KPRM już prawie 5 mln Polaków posiada e-dowód. W tym roku statystyki jeszcze bardziej wzrosną, ponieważ ważność kończy ponad 1,5 mln „starych” dokumentów tożsamości. Pekao postanowiło wykorzystać nowy rodzaj dowodów, aby zrewolucjonizować sposób zakładania popularnego konta na selfie. Sam proces został też zoptymalizowany i wzbogacony o wskazówki lektora, przez co stał się jeszcze łatwiejszy i szybszy.

Coraz więcej Polaków posiada już najnowsze dowody osobiste z tzw. warstwą elektroniczną. Zbliżając taki dokument do telefonu z funkcją NFC możemy łatwo uzupełnić swoje dane, bez konieczności ich ręcznego wpisywania.

– To nowoczesne rozwiązanie jest naprawdę szybkie, proste i co najważniejsze bezpieczne – tłumaczy Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Jak błyskawicznie otworzyć konto w Banku Pekao?

Od teraz, aby otworzyć rachunek w Pekao, wystarczy zainstalować na swoim telefonie aplikację PeoPay i wybrać opcję „Otwórz konto”. Weryfikacja za pomocą e-dowodu jest błyskawiczna. Wystarczy że podamy sześciocyfrowy numer CAN widoczny na froncie dowodu pod zdjęciem, a następnie do smartfonu z aktywną funkcją NFC zbliżymy dokument. Dostępne w warstwie elektronicznej dane właściciela dowodu, zostaną bezpiecznie odczytane i przekazane do banku. Dzięki temu w nowym procesie otwierania konta na selfie klient nie musi już robić zdjęcia dowodu osobistego, wystarczy, że zbliży dokument do telefonu.

W Pekao S.A. można otwierać konta na tzw. selfie już od ponad roku. Jak mówi Anna Markowska z Zespołu Komunikacji Korporacyjnej Banku Pekao poza wykorzystaniem e-dowodu stosuje się szereg zabezpieczeń w procesie zakładania konta na selfie i nie odnotowuje się problemów pod kątem nadużyć.

W kolejnym kroku aplikacja zrobi nam selfie. Po uzupełnieniu danych, umowę zatwierdzamy kodem przesłanym w SMS, po czym ustalamy numer PIN do logowania w aplikacji PeoPay. Po tym krótkim procesie konto jest założone.

Proces jest dostępny w aplikacji z systemem operacyjnym Android, a już niebawem również dla posiadaczy iPhone.

Czytaj także: Konto na selfie w Banku Pekao: dane będą pobierane wprost z elektronicznej wersji dowodu osobistego >>>

Bank Pekao jako pierwszy w Polsce udostępnił swoim klientom możliwość zdalnego zakładania konta z wykorzystaniem zdjęcia twarzy. Do tej pory z rozwiązania skorzystało już blisko 100 tys. osób. Aby zapewnić jak największą wygodę i bezpieczeństwo danych klienta usługa jest nieustannie rozwijana. Dzięki możliwości wykorzystania technologii e-dowodu proces ten jest jeszcze prostszy.

Metoda odczytu danych z elektronicznego dowodu osobistego powstała we współpracy ze startupem Identt, z którym Bank Pekao współpracował wcześniej przy wdrożeniu zdalnej weryfikacji tożsamości. Praca nad projektem odbywała się zdalnie, po wprowadzeniu obostrzeń sanitarnych wiosną zeszłego roku.

Źródło: Bank Pekao SA