VII EKF w Sopocie 2017: Kapitał, podatki i solidarność

VII EKF w Sopocie 2017: Kapitał, podatki i solidarność
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pod takim hasłem w salach recepcyjnych sopockiego hotelu Sheraton obradował, już po raz siódmy, Europejski Kongres Finansowy w Sopocie.

Organizatorów VII EKF – Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Bank Pekao S.A., Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Myśli Strategicznych i Gdańską Akademią Bankową – patronatem honorowym wsparło Ministerstwo Cyfryzacji, zaś pomocy merytorycznej udzieliły Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Warszawski.

Jaka jest i jaka powinna być rola i miejsce kapitału, podatków i solidarności w XXI wieku w Europie. Integrująca czy odwrotnie? Co zrobić, aby nie zaprzepaścić idei Unii Europejskiej? Na te między innymi pytania szukali odpowiedzi licznie przybyli na kongres przedstawiciele świata polityki, finansów, ekonomii, sfery realnej w gospodarce, wreszcie reprezentanci nauki.

To jest dzwonek alarmowy dla Europy, która musi pójść dalej w integracji, by rozwiązać problemy dotyczące rozwoju oraz bezrobocia – powiedział, otwierając obrady Europejskiego Kongresu Finansowego, honorowy przewodniczący jego Rady Programowej – Joschka Fischer. Odniósł się do zagrożeń, których upatruje w takich zjawiskach, jak brexit, czy wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Jego zdaniem, dla Polski kwestią podstawową jest to, czy będzie należeć do tej wolniejszej z dwóch prędkości, z jakimi swoją przyszłość budować może UE.

Gości VII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie powitał prof. dr hab. Leszek Pawłowicz,
dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej, wiceprezes zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką
Rynkową, kierownik Katedry Bankowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego

Polska na arenie międzynarodowej

Podczas trzech dni Kongresu w kilkudziesięciu debatach udział wzięło kilkuset gości ze świata ekonomii, nauki i polityki. Przewodnim wątkiem dyskusji były solidarność międzynarodowa, podatki i kapitał.

Debaty w ramach Poland Capital Summit, nowego akcentu w agendzie merytorycznej EKF potwierdziły, że choć polska gospodarka obecnie rozwija się dobrze, w dalszej perspektywie duże znaczenie będą miały inwestycje, których udział w PKB w ostatnich latach się obniża. W dłuższej perspektywie największym wyzwaniem będzie znacznie mniejszy napływ funduszy z UE. Polski i zagraniczny kapitał powinien inwestować w branże wyzwalające wieloletni impuls rozwojowy, w branże nowych technologii. Musi też uczestniczyć we wspólnym rynku, a to nie jest w obecnych realiach oczywiste.

Byłoby to niezwykle nieodpowiedzialne, gdybyśmy dopuścili do rozpadu Europy, gdyby zdominowały nas nacjonalizmy. Unia Europejska to projekt, który odniósł wielki sukces. Nie widzę dla niego alternatywy. Musimy jednak dać właściwą odpowiedź na potrzeby obywateli – powiedział Joschka Fischer podczas wieczornej debaty o międzynarodowej solidarności, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.

Kongres pracuje cały rok i to nas wyróżnia. Czerwcowe spotkania są podsumowaniem miesięcy merytorycznej pracy dotyczącej najważniejszych wyzwań stojących przed Europą – powiedział Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego. – To nie tylko dyskusje o miejscu Polski i jej gospodarki na arenie międzynarodowej. Przyświeca nam także chęć podzielenia się wiedzą biorących udział w EKF ekspertów z mieszkańcami Sopotu. Dlatego bardzo ważnym wydarzeniem towarzyszącym kongresowi jest Sopocki Festiwal Finansowy. Wartość merytoryczną kongresu tworzą także środowiska naukowe.

Tegoroczne hasło kongresu odwołuje się do solidarności. Jest kilka przyczyn, dlaczego ta solidarność obecnie jest naszym zdaniem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI