Vigor 2850 – nowa seria routerów DrayTek

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

130214.dryteck.250xDrayTek wprowadził do Polski nową serię routerów Vigor 2850, które są przeznaczone do zastosowania w biurach oraz dla wymagających użytkowników indywidualnych. Nowe Vigory to prawdziwe kombajny sieciowe, wyposażone m.in. w trzy interfejsy WAN (w tym VDSL2), serwer VPN, WLAN w standardzie "n", zaawansowany firewall, narzędzia do zarządzania pasmem oraz QoS, wsparcie dla standardu IPv6, czy bramkę VoIP.

Internet na trzy sposoby

W skład nowej serii DrayTeka wchodzą trzy modele: Vigor 2850, Vigor 2850n (z obsługą sieci bezprzewodowej w standardzie „n”), Vigor 2850Vn (z dodatkowo wbudowaną bramką VoIP). Wszystkie te urządzenia wyposażone w trzy interfejsy WAN. Pierwszy z nich – WAN/Ethernet – umożliwia korzystanie z internetu użytkownikom np. usługi DSL TP lub sieci kablowych. Drugi – VDSL2/ ADSL 2/2+ – jest przeznaczony dla osób korzystających np. z usługi Neostrada Fiber, Neostrada, Netia. Trzeci – USB – gwarantuje dostęp 3G/4G przez zewnętrzny modem. Przy pomocy nowych Vigorów można korzystać z internetu od różnych dostawców jednocześnie, co jest szczególnie przydatne w biurach. Efektywne zarządzanie łączem w takim przypadku zapewnia  funkcja Multi-WAN. Pozwala ona na pracę w trybie Load Balancing – kiedy to router automatycznie rozkłada obciążenie pomiędzy łącza, oraz Backup – wówczas router dostarcza łącze zapasowe w wypadku awarii. Vigory 2850 umożliwiają również łatwe rozdzielenie internetu za pomocą 4-portowego gigabitowego switcha z funkcją VLAN (4 podsieci), co pozwala na profesjonalną segmentację ruchu w sieci.

Z Vigorem bezpieczniej

Wszystkie Vigory z serii 2850 wyróżniają się rozbudowanymi mechanizmami zabezpieczającymi. Ciekawą funkcją w tym obszarze jest np. możliwość skorzystania z dodatkowego, bezpłatnego oprogramowania DrayTek SMART Monitor, które umożliwia monitorowanie ruchu w sieci. Nowe Vigory pozwalają też na zarządzanie pasmem dla aplikacji multimedialnych. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy w sieci są użytkownicy notorycznie pobierający olbrzymie ilości danych z programów typu P2P. Użyteczna jest także możliwość stworzenia aż do 32 jednoczesnych tuneli typu VPN, co może się przydać zwłaszcza firmom pozwalającym swoim pracownikom na pracę zdalną. Na uwagę zasługuje też rozbudowany firewall, oferujący takie funkcje, jak np. dynamiczne filtrowanie pakietów (SPI), filtr połączeń, filtr danych, ochronę przed atakami DoS/DDoS, filtr IM/P2P, czy filtr zawartości URL oraz filtr kategorii stron (WCF). Również sieć WLAN, jaką możemy stworzyć przy pomocy modeli Vigor 2850n i Vigor 2850Vn, będzie zabezpieczona najsilniejszymi znanymi metodami. Należą do nich m.in. wykorzystanie standardów WEP/WPA/WPA2 z użyciem klucza PSK lub serwera RADIUS i VPN over WLAN, a także kontrola adresów MAC urządzeń z dostępem do sieci.

Inne użyteczne funkcje

Wielką zaletą nowych Vigorów jest również wbudowany port USB. Dzięki niemu użytkownik może podłączyć do routera nie tylko modem 3G/4G, ale także inne urządzenia, jak np. drukarkę czy dysk USB. Użyteczna może się także okazać 2-portowa bramka VoIP, która została wbudowana w model Vigor 2850Vn. Warto też wspomnieć o zastosowanej w nowych Vigorach technice IP QoS. Przy jej pomocy można zagwarantować procentowy udział w zajętości łącza dla 4 różnych grup adresów IP, protokołów, portów, czy kierunków ruchu. Wszystkie routery z serii Vigor 2850 obsługują protokół IPv6.

Cena i dostępność

Vigory z serii 2850 są dostępne do nabycia za pośrednictwem firmy Brinet – wyłącznego przedstawiciela DrayTek w Polsce. Ich sugerowana cena detaliczna to równowartość: Vigor2850 – 196 euro, Vigor2850n – 236 euro, Vigor2850Vn – 275 euro. Urządzenia są objęte 24 miesięczną gwarancją producenta.