Ustalenia banków i uczelni – po zebraniu Komitetu ds. Standardów Kwalifikacyjnych ZBP
W spotkaniu uczestniczyła reprezentacja menedżerów HR i rozwoju z następujących banków: PKO BP SA, Pekao SA, Santander Bank Polska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, ING Banku Śląskiego, Alior Banku SA, Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Krakowskiego Banku Spółdzielczego.
Gościliśmy również przedstawicieli uczelni z ramienia katedr bankowości i finansów z Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytetu Łódzkiego oraz przedstawicieli z Warszawskiego Instytutu Bankowości, Komitetu ds. Zrównoważonego Finansowania ZBP i Sektorowej Rady Kompetencji ds. Sektora Finansowego (SRK-Finanse).
Z uwagi na omawiany przez Komitet główny temat dot. określania potrzeb kwalifikacyjnych banków w obszarze ESG, w spotkaniu uczestniczyło liczne grono ekspertów z banków z tego obszaru oraz współautorka raportu Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG Pani dr Anna Grygiel-Tomaszewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (raport został opracowany przez Instytut Analiz Rynku Pracy na zlecenie SRK-Finanse).
W tracie zebrania zaprezentowano wnioski z powyższego raportu, w tym m.in. budowy oferty edukacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju dla instytucji rynku finansowego oraz założenia mapy kompetencji ESG dla sektora finansowego (projekt mapy będzie nadal konsultowany w sektorze finansowym).
Po dyskusji, Członkowie Komitetu przyjęli propozycję Prof. Lecha Kurklińskiego, Przewodniczącego Komitetu, o powołaniu Bankowej Grupy Ekspertów ds. opracowania założeń ew. Standardu Kwalifikacyjnego z zakresu ESG, funkcjonującej w ramach Komitetu Standardów we współpracy z Komitetem ds. Zrównoważonego Finansowania ZBP. Uprzejmie informujemy, że zgłoszenia ekspertów z poszczególnych banków – Członków Komitetu Standardów do prac w Grupie przyjmuje do końca kwietnia br. p. Wojciech Golicz, Doradca Zarządu ZBP-Sekretarz Komitetu, pod adresem e-mail: wojciech.golicz@zbp.pl
Członkowie Komitetu przyjęli przez aklamację uchwałę nr 3/2024, stanowiącą, że tegoroczna 60 Jubileuszowa uroczystość wręczenia Certyfikatów ZBP w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych, organizowana w Klubie Bankowca w 2024 roku, odbędzie się w ramach obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej, ustanowionego przez Senat RP, jako przykład przedsięwzięcia służącego edukacji profesjonalistów sektora bankowego, współtworzonego przez przedstawicieli banków, uczelni, instytucji szkolących i innych instytucji finansowych – uczestników Systemu Standardów pod egidą ZBP.
W części sprawozdawczej zebrania, Komitet ds. Standardów ZBP przyjął uchwały dotyczące akceptacji sprawozdania rocznego z prac Komitetu za 2023 r., a na podstawie przyjętego budżetu Komitetu, pozostawił bez zmian wysokość składek rocznych i opłaty wpisowej uczestników Systemu na 2024 r.
Komitet przyjął także: informację WIB o działaniach SRK-Finanse, informacje Sekretariatu Systemu Standardów ZBP o planowanych egzaminach certyfikacyjnych dla obecnych i przyszłych pracowników sektora finansowego w 2024 r. (link do zapisów https://zbp.pl/datyegzaminow) oraz o funkcjonującej dla uczelni procedurze akredytacyjnej kierunków studiów dot. specjalnych warunków uzyskania Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB 3E przez uczestników studiów.
Celem Komitetu ds. Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej jest wspieranie banków i innych instytucji finansowych w kształtowaniu rozwoju pracowników oraz certyfikowanie ich kompetencji w dobie szybko zmieniających się usług finansowych, bankowości cyfrowej i potrzeb biznesowych sektora.