Usługa Apple Pay już dostępna w Wielkiej Brytanii

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Jeremy Nicholds, Visa Europe: „Poszczególne elementy rynku płatności układają się w spójną całość, zapowiadając wyraźny zwrot w kierunku płatności cyfrowych

Visa Europe ogłosiła dziś, że użytkownicy debetowych i kredytowych kart Visa wydanych przez czołowe brytyjskie banki uzyskali dostęp do właśnie uruchomionej usługi Apple Pay.

Dzięki tej usłudze posiadacze urządzeń iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Watch, iPad Air 2 oraz iPad mini 3 mogą dokonywać płatności za pomocą tych urządzeń w sposób łatwy i bezpieczny przy pełnej ochronie danych. Płatności poprzez Apple Pay przyjmowane są we wszystkich terminalach płatniczych akceptujących płatności zbliżeniowe w całej Europie. 

Według wyników badań przeprowadzonych na zlecenie Visa Europe, rozwiązania płatności mobilnych cieszą się ogromnym zainteresowaniem konsumentów, zwłaszcza użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym iOS, spośród których 60% chciałoby płacić za zakupy smartfonem, co pozwala oczekiwać znaczącej popularyzacji Apple Pay.

Jeremy Nicholds, dyrektor zarządzający ds. rozwiązań mobilnych w Visa Europe, komentuje: „Popyt na mobilne płatności zbliżeniowe w połączeniu z faktem, że 70% Brytyjczyków posiada smartfon, oznacza że  poszczególne elementy układają się w jednolitą całość, zapowiadając odejście od plastiku w kierunku płatniczych rozwiązań cyfrowych. Dzisiejszy debiut Apple Pay [w Wielkiej Brytanii] to jasny sygnał, że rozwiązania mobilne już wkrótce będą najchętniej wybieranym narzędziem do przechowywania i wykorzystywania kart płatniczych”.

Płatności z wykorzystaniem usługi Apple Pay dostępne są wszędzie tam, gdzie przyjmowane są płatności zbliżeniowe Visa. W Wielkiej Brytanii działa już ponad 410 tys. terminali zbliżeniowych w 250 tys. punktów usługowo-handlowych. W całej Europie liczba terminali zbliżeniowych przekracza 2,6 mln.

Z chwilą wdrożenia usługi, możliwość podłączenia debetowych lub kredytowych kart Visa do Apple Pay udostępniły swoim klientom banki MBNA, Nationwide, NatWest, RBS, Santander oraz Ulster Bank. W najbliższych miesiącach do grupy tej dołączą inne banki, wśród nich: First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds i TSB.

Bezpieczeństwo i ochrona prywatności to podstawowe cechy produktów Visa. Po podłączeniu debetowej bądź kredytowej karty Visa do usługi Apple Pay, rzeczywiste dane karty nie są przechowywane ani w urządzeniu, ani na serwerach Apple. Wrażliwe dane system Visa zastępuje unikatowym numerem, tzw. tokenem, który zostaje przypisany do danego urządzenia i jest w nim przechowywany.

Korzystanie z usługi Apple Pay jest łatwe. Użytkownicy kart Visa mogą wskazać kartę już zarejestrowaną w iTunes lub dodać nową. Podczas zakupu w punkcie handlowo-usługowym użytkownik karty Visa zbliża jedynie swój iPhone do terminala płatniczego, dotykając przy tym palcem czytnika Touch ID.

Ponieważ użytkownik usługi Apple Pay posługuje się w jej ramach swoimi kartami Visa, będzie mógł korzystać ze wszystkich udogodnień związanych z ich użyciem, w tym również ochrony przed odpowiedzialnością za transakcje nieuprawnione oraz możliwości korzystania z szerokiej, międzynarodowej sieci akceptacji.

Karty Visa podłączone do usługi Apple Pay akceptowane są w każdym zbliżeniowym terminalu płatniczym; można z nich korzystać przy płatnościach na dowolne kwoty po weryfikacji użytkownika karty za pomocą Touch ID. Liczba brytyjskich firm akceptujących płatności mobilne o wyższej wartości – powyżej limitu płatności zbliżeniowych, równego w Wielkiej Brytanii 20 funtom – stale rośnie. Organizacja Visa spodziewa się, że coraz więcej sklepów i restauracji będzie unowocześniać swoje systemy i pod koniec br. ponad 80% terminali zbliżeniowych akceptować będzie płatności na dowolną kwotę dokonywane w ramach Apple Pay lub innej usługi mobilnych płatności zbliżeniowych.

Usługa Apple Pay umożliwia obecnie płacenie zbliżeniowe z użyciem urządzeń iPhone 6, iPhone 6 Plus oraz Apple Watch. Przy płatnościach za towary i usługi poprzez aplikacje usługa jest również kompatybilna z urządzeniami iPad Air 2 i iPad mini 3.

*Korzystanie z urządzenia Apple Watch w ramach usługi Apple Pay wymaga połączenia go z urządzeniem iPhone 5 (lub nowszym) z zainstalowanym systemem operacyjnym iOs 9.2 (lub nowszym).

Źródło: Visa Europe