USA nie widzą powodu, aby odwoływać szefową MFW, jakie zarzuty stawiają jej przeciwnicy?

USA nie widzą powodu, aby odwoływać szefową MFW, jakie zarzuty stawiają jej przeciwnicy?
Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW, fot. europarl-europa-eu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen skomentowała wnioski z raportu niekorzystnego dla szefowej MFW Kristaliny Georgiewej, stwierdzając, że brak bezpośrednich dowodów do zmiany kierownictwa Funduszu - poinformowała we wtorek Agencja Reutera.

Yellen powiedziała, że raport niezależnej firmy WilmerHale, mówiący o naciskach ze strony prezes Georgiewej na pracowników Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by w korzystniejszym świetle stawiać Chiny, „podniósł uzasadnione obawy”.

Amerykańska sekretarz skarbu zaznaczyła jednak, że wskazany problem nie jest podparty bezpośrednimi dowodami i brak uzasadnienia dla zmiany kierownictwa Funduszu.

Pochodząca z Bułgarii Georgiewa, będąca od 2019 roku dyrektorem zarządzającym MFW, pomimo zarzutów o manipulowanie danymi, jest określana jako „szanowana ekonomistka z silnym doświadczeniem w międzynarodowych finansach”.

Georgiewa ma „pełne zaufanie” zarządu MFW

W poniedziałek zarząd Funduszu potwierdził swoje „pełne zaufanie” do Georgiewej, która zarzuty o sprzyjanie Chinom nazwała „bezpodstawnymi” – poinformowała agencja AFP.

Czytaj także: MFW, burza wokół Kristaliny Georgievy >>>

Georgiewa jest odważnym liderem w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii, a także w pozycjonowaniu funduszu jako światowego pioniera w dziedzinie zmian klimatycznych.

– napisał amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla Joseph Stiglitz po opublikowaniu nieprzychylnych dla Georgiewej informacji.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest organizacją działającą w ramach ONZ i dbającą o zapewnienie stabilizacji ekonomicznej na świecie. Kristalina Georgiewa była jedynym kandydatem na stanowisko szefa tej instytucji, tradycyjnie kierowanej przez Europejczyka. Specjalnie dla niej zmieniono regulamin funkcjonowania organizacji w zakresie dopuszczalnej granicy wieku dla dyrektora zarządzającego. Dwa lata po objęciu obowiązków Georgiewa spotkała się z zarzutami o manipulowanie danymi w raporcie Doing Business przygotowywanym przez MFW, czego celem miało być postawienie gospodarki chińskiej w lepszym świetle. 

Źródło: PAP BIZNES