Urlop nauczycielski – czy będą zmiany?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nauczyciel.02.250x47 dni urlopu nauczycielskiego - to propozycja rządowa, która przedstawiona została oświatowym związkom zawodowym i i korporacjom samorządowym. Spotkanie odbyło się we wtorek (9 września) w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Aktualnie nauczyciele mają 54 dni wolne od pracy w ciągu roku. Zmiany mają tak doprecyzować przepisy, aby dyrektorzy szkół mogli podczas dni wolnych zlecić nauczycielom poprowadzenie zajęć dodatkowych, np. wyrównawczych.

Podczas spotkania poruszony został także temat zmian w systemie wynagradzania nauczycieli. Chodzi o tzw. jednorazowe dodatki wyrównawcze, które samorządy muszą wypłacać nauczycielom w sytuacji, gdy wydadzą na wynagrodzenia nauczycieli ogółem mniej niż wynika z tzw. średniego wynagrodzenia.

Jednostki samorządu terytorialnego aktualnie rozliczają się z kwot wydanych na wynagrodzenia nauczycieli osobno dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. MEN chce to zmienić i wprowadzić rozliczenie globalne – takie działanie zdaniem przedstawicieli MEN zniweluje konieczność wypłacania jednorazowych dodatków.

MEN bierze także po uwagę całkowitą likwidację dodatku wiejskiego lub zmianę jego naliczania.

Źródło: www.samorzad.lex.pl