Urlop bezpieczny dla domu
Słońce, plaża i zabawa. Wszyscy marzymy o takim urlopie. Beztroskie myśli zaprząta jednak pozostawienie pustego mieszkania na czas wyjazdu. Rozmyślania na temat tego, co może się stać, mogą popsuć nawet najlepsze wakacje. Tylko w zeszłym roku Komenda Główna Policji odnotowała ponad 103 tys. przypadków kradzieży z włamaniem, a to tylko jedno z zagrożeń, na które musimy uważać. Expander podpowiada, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop.
Zainwestujmy w bezpieczeństwo
Planując zabezpieczenie domu czy mieszkania, w pierwszej kolejności myślimy o ochronie przed włamywaczami. Podczas dłuższej nieobecności nieruchomość jest szczególnie narażona na ataki przestępców. Co prawda, mówi się, że nie ma niezawodnych zabezpieczeń i każdy zamek da się sforsować, ale im bardziej utrudnimy zadanie złodziejom, tym większe szanse, że nasze mienie pozostanie bezpieczne. Warto zainwestować więc w drzwi antywłamaniowe, wyposażone w atestowany, chroniony przed przewierceniem zamek oraz zestaw rygli wysuwanych w kilku kierunkach, które będą blokowały skrzydło drzwi. Zabezpieczyć należy także okna. Jeśli nie chcemy ograniczać się kratami, rozwiązaniem są te antywłamaniowe, których klamki zamykane są na klucz.
Obecnie w ochronie nieruchomości pomagają także nowoczesne technologie. Systemy alarmowe na nich oparte powiadomią nas błyskawicznie jeśli np. w mieszkaniu zostanie otwarte okno lub drzwi i mogą wykonać i przesłać zdjęcie intruza. Zawiadomią także, jeśli we wnętrzu pojawi się dym oraz automatycznie rozpoczną zaplanowane procedury – np. podniosą rolety, aby ułatwić akcję ratunkową. Dzięki takim rozwiązaniom, mając dostęp do internetu, bez problemu uzyskamy podgląd domu w każdym miejscu i o każdej porze.
Ochrona przed konsekwencjami, a nie zdarzeniami
Powyższe rozwiązania mogą skutecznie zabezpieczyć dom przed zagrożeniami. Niestety ich wprowadzenie wymaga sporo czasu oraz znacznych nakładów finansowych. Tańszym wyjściem, które, co prawda, nie zabezpieczy przed nieszczęśliwymi wypadkami, ale może złagodzić ich skutki, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.
Najprostszy wariant takiej polisy obejmuje zwykle tylko ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, ale można je rozszerzyć np. o ryzyko kradzieży z włamaniem. Warto pamiętać także o zabezpieczeniu pomieszczeń przynależnych, takich jak piwnica czy garaż, bowiem również nimi przestępcy często się interesują. – Analizując oferty powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki ubezpieczenia – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera – Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma określone wymagania dotyczące ochrony nieruchomości. Ważne mogą się okazać atesty zamontowanych zamków, a nawet sposób przechowywania kluczy. Sprawdźmy też dokładnie, co obejmuje polisa. Warto pamiętać, że ochrona cennych przedmiotów (biżuterii, dzieł sztuki, antyków czy numizmatów) może zadziałać tylko po spełnieniu określonych warunków np. wcześniejszym przedstawieniu dokumentu potwierdzającego autentyczność i wyceny.
Najważniejszy jest zdrowy rozsądek
Za bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności w dużej mierze odpowiadamy sami. Najlepsze systemy antywłamaniowe i polisa mogą nie zadziałać jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności. – Często nie myślimy o tym, że informując o długim urlopie wszystkich znajomych np. poprzez portale społecznościowe, możemy także zwrócić uwagę przestępców – zauważa Jarosław Sadowski, Expander. – Przed wyjazdem natomiast warto powiadomić sąsiadów lub rodzinę, aby od czasu do czasu zajrzeli do naszego domu w celu zabrania korespondencji czy podlania kwiatków. Pamiętajmy także o odłączeniu mediów, co w znacznej mierze ograniczy ryzyko związane np. z pożarem czy zalaniem.
Krzysztof Madej