URE zatwierdził zmianę taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa; o ile wzrosną rachunki?

URE zatwierdził zmianę taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa; o ile wzrosną rachunki?
Fot. stock.adobe.com/Comugnero Silvana
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa. Wzrost stawek opłat wyniesie średnio 2,6 proc. - podał URE w komunikacie prasowym. W konsekwencji kompleksowe rachunki dla odbiorców w gospodarstwach domowych - tj. łącznie za gaz i jego dostawę - wzrosną od ok. 0,5 proc do 0,7 proc.

„Zmiana taryfy dystrybutora gazu uzasadniona jest wzrostem kosztów zakupu gazu na potrzeby zużycia własnego oraz wzrostem kosztów zakupu usług przesyłania gazu, który wynika z lipcowej zmiany taryfy Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System” – napisano w komunikacie URE.

Jak podał URE, wzrost o 2,6 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 0,5 – 0,7 proc.

Wzrost rachunków za gaz

„Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), z tytułu tej zmiany zapłacą średnio o ok. 22 grosze więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 2,38 zł więcej miesięcznie” – napisano.

Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez prezesa URE.

Czytaj także: Gazu ziemnego Polsce zabraknie już w grudniu?

PSG jest spółką zależną PGNiG i największym krajowym dystrybutorem gazu – obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju.

Środową decyzją URE została zmieniona taryfa zatwierdzona 17 grudnia 2021 r., na 2022 rok.

Mechanizm zamrożenia cen paliw gazowych w 2022 r.

W styczniu tego roku ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu wprowadzono mechanizm zamrożenia cen paliw gazowych w 2022 r. na poziomie cen zawartych w taryfie sprzedawcy z urzędu, tj. PGNiG Obrót Detaliczny oraz rozszerzono katalog podmiotów objętych ochroną taryfową.

Z kolei 17 sierpnia tego roku prezydent podpisał ustawę o bezpieczeństwie gazowym, która m.in. wydłuża o 4 lata, czyli do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa URE taryf na gaz dla odbiorców objętych ochroną taryfową, tj. dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły czy przedszkola.

Źródło: PAP BIZNES