URE zatwierdził zmianę taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa; o ile wzrosną rachunki?
„Zmiana taryfy dystrybutora gazu uzasadniona jest wzrostem kosztów zakupu gazu na potrzeby zużycia własnego oraz wzrostem kosztów zakupu usług przesyłania gazu, który wynika z lipcowej zmiany taryfy Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System” – napisano w komunikacie URE.
Jak podał URE, wzrost o 2,6 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 0,5 – 0,7 proc.
Wzrost rachunków za gaz
„Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), z tytułu tej zmiany zapłacą średnio o ok. 22 grosze więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 2,38 zł więcej miesięcznie” – napisano.
Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez prezesa URE.
Czytaj także: Gazu ziemnego Polsce zabraknie już w grudniu?
PSG jest spółką zależną PGNiG i największym krajowym dystrybutorem gazu – obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju.
Środową decyzją URE została zmieniona taryfa zatwierdzona 17 grudnia 2021 r., na 2022 rok.
Mechanizm zamrożenia cen paliw gazowych w 2022 r.
W styczniu tego roku ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu wprowadzono mechanizm zamrożenia cen paliw gazowych w 2022 r. na poziomie cen zawartych w taryfie sprzedawcy z urzędu, tj. PGNiG Obrót Detaliczny oraz rozszerzono katalog podmiotów objętych ochroną taryfową.
Z kolei 17 sierpnia tego roku prezydent podpisał ustawę o bezpieczeństwie gazowym, która m.in. wydłuża o 4 lata, czyli do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa URE taryf na gaz dla odbiorców objętych ochroną taryfową, tj. dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły czy przedszkola.