Ukraina i Mołdawia na drodze do Unii Europejskiej: KE rekomenduje przyznanie im statusu kandydatów

Ukraina i Mołdawia na drodze do Unii Europejskiej: KE rekomenduje przyznanie im statusu kandydatów
Fot. stock.adobe.com/Maxim
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kandydata do wejścia do Unii Europejskiej jako symboliczny krok na długiej drodze do członkostwa w bloku. Status kandydata przyznano również Mołdawii.

Organ wykonawczy UE zatwierdził decyzję o przyznaniu statusu w piątek, określając warunki, które para krajów będzie musiała spełnić w przyszłości w zakresie praworządności, sprawiedliwości i przeciwdziałania korupcji. Komisja zarekomendowała również, aby Gruzja otrzymała status kandydata, ale po spełnieniu przez nią określonych warunków.

Czytaj także: Plan odbudowy Ukrainy droższy niż historyczny Plan Marshalla dla Europy?

„Ukraina jest państwem europejskim, które dało wiele dowodów na przywiązanie do wartości, na których opiera się Unia Europejska” – napisano w oświadczeniu.

Komisja zaleca przyznanie Ukrainie statusu kandydata.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

KE: Gruzja powinna otrzymać perspektywę członkostwa

Komisja Europejska zaleciła w piątek przyznanie Gruzji perspektywy europejskiej, ale bez statusu państwa kandydującego do UE. Może to nastąpić dopiero wtedy, gdy kraj ten rozwiąże kilka priorytetowych kwestii – poinformowała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Brukseli.

„Komisja Europejska ocenia, że Gruzja dysponuje fundamentami umożliwiającymi osiągnięcie stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości, nawet jeśli ostatnie wydarzenia osłabiły postępy w kraju. Osiągnęła dobry stopień stabilności makroekonomicznej i ma solidne osiągnięcia w zakresie polityki gospodarczej i sprzyjające otoczenie biznesowe, ale potrzebne są dalsze reformy, aby poprawić funkcjonowanie jej gospodarki rynkowej. Ogólnie rzecz biorąc, Gruzja stworzyła solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE” – powiedziała von der Leyen.

Na tej podstawie Komisja zaleca, aby Gruzja otrzymała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy jej przyznać status kandydata, gdy zajmie się kilkoma priorytetami.

Pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE

Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie. Liderzy UE mają omówić tę sprawę na szczycie w Brukseli w dniach 23-24 czerwca. Poparcie ze strony państw członkowskich nie jest jednomyślne, ponieważ niektóre rządy, w tym Dania i Holandia, zgłaszały wcześniej zastrzeżenia do przyznania tego statusu. Ale przy poparciu największych państw bloku, innym będzie trudno zablokować decyzję.

Źródło: PAP BIZNES