UE, Wielka Brytania i USA wprowadzają sankcje wobec Rosji, obejmują m.in. banki i oligarchów bliskich Putinowi

UE, Wielka Brytania i USA wprowadzają sankcje wobec Rosji, obejmują m.in. banki i oligarchów bliskich Putinowi
Fot. stock.adobe.com/MasterSergeant
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ambasadorowie państw UE podjęli we wtorek wieczorem w Brukseli decyzję o formalnym przyjęciu unijnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Sankcje prawdopodobnie wejdą w życie w środę.

Decyzja o restrykcjach powinna zostać opublikowana w dzienniku urzędowym UE w środę po południu. Będzie to jednoznaczne z wejściem sankcji w życie – wskazał rozmówca PAP.

„Osiągnęliśmy jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji wobec Rosji” – poinformował we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Paryżu. „Sankcje będą dotkliwe” – dodał.

Czytaj także: Rosja uznaje „republiki” w Donbasie w granicach, które kontrolują; Ukraina: stan wojenny w przypadku pełnej agresji >>>

Na czym polegają unijne sankcje?

Jak poinformował, sankcje polegające na zamrożeniu aktywów i zakazie wydawania wiz będą wymierzone w szczególności w 351 deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji), którzy zaaprobowali uznanie niepodległości samozwańczych, separatystycznych „republik” w ukraińskim Donbasie, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Zdecydowaliśmy się też wziąć na cel 27 osób i podmiotów podważających i zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

– podkreślił Hiszpan.

Dodał, że UE nałoży sankcje w koordynacji z partnerami: USA, Wielką Brytanią i Kanadą.

Czytaj także: USA nakładają sankcje na dwa banki i obrót rosyjskim długiem >>>

„Sankcje nie są cudownym środkiem. Nie działają jak czerwone światło, na którym wszyscy się zatrzymują. Ale uderzają w ludzi, w których są wymierzone. Chcemy mieć możliwość odstraszania tak, abyśmy mogli odpowiedzieć, jeśli będą dalsze działania Rosji” – dodał Borrell, pytany przez dziennikarzy, jak ocenia skuteczność dotychczasowych restrykcji wymierzonych w Rosję oraz dlaczego Unia nie zdecydowała się dotąd na wdrożenie przygotowanego w ostatnich tygodniach pakietu sankcji. 

Brytyjskie sankcje

Rosyjskie banki objęte ogłoszonymi we wtorek brytyjskimi sankcjami finansowały okupację Krymu, a trzech oligarchów, na których również zostały nałożone, należy do najbliższego otoczenia Władimira Putina – poinformowało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ.

Sankcje są odpowiedzią na uznanie przez Rosję niepodległości Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej (DLR i ŁRL) – dwóch separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy – i wysłanie tam rosyjskich wojsk. Zostały wprowadzone zgodne ze zaktualizowanymi 10 lutego przez MSZ przepisami, zgodnie z którymi sankcje mogą być nakładane nie tylko osoby i podmioty zaangażowane bezpośrednio w destabilizowanie Ukrainy i podważanie jej niepodległości oraz integralności terytorialnej, lecz też osoby i przedsiębiorstwa istotne z punktu widzenia interesów Rosji.

Sankcje polegają na zamrożeniu znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii aktywów podmiotów i osób, które zostały nimi objęte, zakazie dokonywania z nimi wszelkich transakcji finansowych przez obywateli i podmioty brytyjskie, a w przypadku osób fizycznych objętych sankcjami – także na zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśniło brytyjskie MSZ, ze skutkiem natychmiastowym zamrożono aktywa pięciu banków zaangażowanych w finansowanie rosyjskiej okupacji. Są to Rossija Bank, który jest szczególnie blisko związany z Kremlem, Czarnomorski Bank Rozwoju i Odbudowy, który został utworzony w 2014 r. po aneksji Krymu, IS Bank i General Bank (Genbank), które wspierały działania przeciw Ukrainie, i Promswiazbank (PSB), który odgrywa kluczową rolę we wspieraniu rosyjskiego sektora zbrojeniowego.

Kim są oligarchowie objęci brytyjskimi sankcjami?

Oligarchami, na których nałożono sankcje, są Giennadij Timczenko, Borys Rotenberg i Igor Rotenberg. W wydanym przez brytyjskie MSZ komunikacie zamieszczono informacje o każdym z nich.

Timczenko to założyciel prywatnej grupy inwestycyjnej Volga Group z siedzibą w Luksemburgu, która specjalizuje się w inwestycjach w aktywa energetyczne, transportowe i infrastrukturalne. Według stanu z kwietnia 2021 r., jego majątek wynosił 14,5 mld funtów, co dawało mu 96. miejsce na światowej liście miliarderów magazynu Bloomberg i szóste miejsce na liście najbogatszych ludzi w Rosji. Jest obywatelem Rosji, Finlandii i Armenii. Jako jeden z najpotężniejszych ludzi w Rosji ma bliskie związki z prezydentem Władimirem Putinem, w związku z czym w 2014 r. został objęty sankcjami przez USA.

Boris Rotenberg to miliarder i współwłaściciel, wraz z bratem, firmy SGM, największej firmy budowlanej zajmującej się budową gazociągów i linii energetycznych w Rosji. W styczniu 2022 r. Forbes oszacował jego majątek na prawie 1 mld funtów. Bracia Rotenberg zostali dotknięci sankcjami USA, a ich aktywa zostały tam zamrożone w 2014 r. z powodu bliskich związków z Władimirem Putinem. Bracia Rotenberg znają Putina od czasów dzieciństwa w Sankt Petersburgu. Boris Rotenberg to były zawodowy trener judo oraz sparingpartner prezydenta Rosji.

Igor Rotenberg jest biznesmenem-miliarderem, najstarszym synem i spadkobiercą Arkadija Rotenberga, który wraz z bratem Borysem jest właścicielem grupy SGM. Obecnie kontroluje on firmę wiertniczą Gazprom Burenije. W październiku 2018 r. majątek Igora Rotenberga szacowany był na prawie 1 mld funtów. Jest objęty sankcjami Stanów Zjednoczonych od 2018 r.

Zapowiedź kolejnych sankcji

Jak podkreśliła minister spraw zagranicznych Liz Truss, to dopiero początek sankcji i w przypadku, gdy Rosja będzie eskalować agresję, będą one rozszerzane.

Zapowiedziano, że Wielka Brytania nałoży sankcje na tych członków rosyjskiej Dumy i Rady Federacji, którzy głosowali za uznaniem niepodległości DLR i ŁRL. Ponadto w ciągu najbliższych tygodni rozszerzy sankcje nałożone na Krym na terytorium DLR i ŁRL, tak, że żadna osoba ani firma z Wielkiej Brytanii nie będzie mogła prowadzić transakcji na tym terytorium, dopóki nie wróci ono pod kontrolę Ukrainy.

Poinformowano, że w przypadku dalszych agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy, gotowy do zastosowania jest pakiet środków wymierzonych w rosyjski sektor finansowy i handel, a jeśli Rosja nie rozpocznie deeskalacji, Wielka Brytania wkrótce wprowadzi przepisy, które m.in. uniemożliwią Rosji emisję długu państwowego na brytyjskich rynkach.

Biden ogłosił nałożenie sankcji na dwa banki i obrót rosyjskim długiem

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek nałożenie „całkowitych, blokujących” sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami, a także zapowiedział wysłanie dodatkowych sił i sprzętu do państw bałtyckich.

Biden podkreślił, że jest to pierwsza transza sankcji w odpowiedzi na uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych, separatystycznych „republik” w ukraińskim Donbasie.

Sankcje obejmą państwowy Wnieszekonombank (WEB) i wojskowy Wojenprombank, a także wszelki obrót rosyjskimi obligacjami państwowymi. W środę USA mają nałożyć sankcje na przedstawicieli rosyjskich elit.

Prezydent zapowiedział też wysłanie dodatkowych sił i sprzętu na Litwę, Łotwę i do Estonii, zaznaczając, że zostaną one przemieszczone z innych miejsc w Europie.

Źródło: Bartłomiej Niedziński, PAP BIZNES