Jest plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Jest plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji
Fot. stock.adobe.com / alexlmx
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby "na długo przed 2030 rokiem" wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.

Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii.

Ok. 40 procent gazu importowanego do UE pochodzi z Rosji

Szacuje się, że obecnie ok. 40 procent gazu importowanego do UE pochodzi z Rosji.

„Jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych. Musimy zapewnić niezawodne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy energii dla europejskich konsumentów. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi wiemy, jak to osiągnąć. Ale musimy działać szybciej” – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen. 

Czytaj także: Włochy w ciągu 24 – 30 miesięcy uniezależnią się od gazu z Rosji >>>

Główne założenia planu

Do kwietnia Komisja zamierza przedstawić wniosek ustawodawczy ustanawiający wymóg, aby podziemne magazyny gazu w UE były wypełnione co najmniej w 90 proc. pojemności do 1 października każdego roku. Wniosek obejmowałby monitorowanie i egzekwowanie poziomów wypełnienia oraz opierałby się na uzgodnieniach między państwami członkowskimi. Komisja kontynuuje też swoje dochodzenie w sprawie rynku gazu w odpowiedzi na obawy dotyczące potencjalnych zakłóceń konkurencji przez operatorów, między innymi przez Gazprom.

Plan zakłada również dywersyfikację dostaw, rozwój importu gazu LNG i umowy z nowymi partnerami, takimi jak USA czy państwa arabskie.

KE planuje też zwiększenie produkcji oraz importu biometanu i wodoru oraz szybsze ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych do ogrzewania domów i budynków, w przemyśle i systemie energetycznym przez podniesienie efektywności energetycznej, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, elektryfikację i rozwiązanie problemu ograniczeń infrastrukturalnych.

„Europa jest w stanie uniezależnić się od rosyjskiego gazu”

Europa jest w stanie uniezależnić się od rosyjskiego gazu – oświadczył we wtorek minister finansów Francji Bruno Le Maire. Moglibyśmy podjąć to wyzwanie już zimą 2022/23 – dodał francuski minister.

Podczas wizyty we francuskim przedsiębiorstwie chemicznym Air Liquide szef resortu finansów Francji zwrócił uwagę na to, że zależność europejskich państw od rosyjskiego gazu jest różna.

„Francja jest od niego zależna w 20 proc., Niemcy – 55 proc., jeszcze inne kraje są od niego całkowicie uzależnione (…). Jest to np. Finlandia, do której 100 proc. gazu płynie z Rosji” – mówił Le Maire. „Potrzeba wspólnych europejskich rozwiązań. Już tego lata powinniśmy zwiększyć magazynowanie gazu na poziomie 90 proc. możliwości, by stawić czoła zimie 2022/23”.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Francuski minister podczas przemówienia wymienił także kilka innych pomysłów na uniezależnienie się od dostaw kluczowego surowca z Rosji. Były to m.in. zorganizowane, grupowe zakupy gazu, które pozwoliłoby na obniżenie stawek, jak również dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia. Jeszcze innym rozwiązaniem mogłaby być rozbudowa terminalów LNG (gazoportów) w Europie – proponował Le Maire. 

Źródło: PAP BIZNES