UE nie daruje samorządom VATu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

przepracowanie.250xPotwierdzają się złe prognozy w sprawie podatku VAT. Prawdopodobnie nie uda się przekonać innych członków UE i podatek VAT stanie się kosztem niekwalifikowalnym. Oznacza to, że nie będzie finansowany z funduszy UE, jak do tej pory.

Polska jest aktualnie jedynym krajem w UE, który może uznawać VAT jako koszt kwalifikowany i może być on pokrywany z funduszy UE. Według innych państw członkowskich taki przywilej jest niczym inym jak wspieraniem budżetu naszego kraju z funduszy Unii Europejskiej. Aby wyrównać szanse przywilej ten ma być Polsce zabrany.

Jeśli tak się stanie samorządy będą musiały znacznie podnieć wysokość wkłady własnego w realizowanych inwestycjach. W obliczu nakładania na nie przez rząd dodatkowych zobowiązań bez wskazania dodatkowych funduszy, samorządy czeka czas utrudnień w realizowaniu inwestycji. Jeśli dziś inwestycja o wartości 100 mln zł otrzymuje 50 proc. wsparcia z UE to kwota dofinansowania wynosi 50 mln zł. Bez kwalifikowalnego VATu zmniejszy się o 10 mln zł.

Samorządy próbują radzić sobie w ten sposób, że powołują spółki prawa handlowego, które VAT mogą odliczać. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które mogłoby pomóc samorządom: możliwość pełnego odliczania VATu przy inwestycjach. Wtedy koszt podatku pokrywałby budżet państwa. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo mało prawdopodobne.

Źródło: www.samorzad.pb.pl