UE będzie pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

UE będzie pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.

Projekt mówi też, że Unia Europejska jak najszybciej wycofa swoją zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Dlatego Rada Europejska oczekuje kompleksowego i ambitnego planu, opracowanego w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi UE, który Komisja Europejska ma przedstawić do końca maja br.

Wysokie ceny energii

Przywódcy mają podkreślić na szczycie, że utrzymujące się wysokie ceny energii mają coraz bardziej negatywny wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa, co dodatkowo potęguje rosyjska agresja militarna na Ukrainę. Rada Europejska ma dyskutować o tym, jak zapewnić dalszą pomoc najbardziej wrażliwym konsumentom i wspierać europejskie przedsiębiorstwa w perspektywie krótkoterminowej. Szczyt UE ma zachęcić w tym celu państwa członkowskie i KE do dalszego jak najlepszego wykorzystywania zestawu narzędzi, w tym nowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Ponowne napełnianie magazynów gazu w całej UE

Przywódcy mają stwierdzić na szczycie w Brukseli, że ponowne napełnianie magazynów gazu w całej Unii powinno rozpocząć się jak najszybciej. W perspektywie następnej zimy państwa członkowskie i KE mają pilnie: koordynować działania w celu zapewnienia odpowiednich poziomów magazynowania gazu, razem pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru, ustanowić niezbędne mechanizmy solidarności oraz uzupełnić i ulepszyć połączenia międzysieciowe.

Źródło: Łukasz Osiński, PAP BIZNES