Udany rok branży whisky
Polski rynek na przestrzeni lat bardzo dojrzał. Według International Wine & Spirit Research (IWSR) jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się krajów pod względem konsumpcji whisky. Wartościowo eksport złotego trunku do Polski w pierwszym półroczu tego roku wzrósł prawie o 45,2%, a ilościowo o ponad 60 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Na branży whisky zarabiają nie tylko producenci, ale również prywatni inwestorzy. Polacy coraz więcej inwestują w alkohole – obecnie znajdujemy się w czołówce krajów europejskich – łącznie ulokowaliśmy już w ten sposób ponad 150 mln zł.
– Inwestycje w beczki whisky to jedna z najlepszych propozycji, jeśli chodzi o inwestycje w towary, ponieważ na rynku whisky stale obserwujemy niedobory beczek, których ceny rosną. W ostatnich latach pozwalają one osiągnąć ponad 10-procentowe roczne zyski. – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti. – Nasza strategia inwestycyjna opiera sie zarówno na zakupie nowo wyprodukowanych beczek whisky – new made spirit – jak również kilku- i kilkunastoletnich beczek. Większość aktywów klientów Stilnovisti stanowią beczki first fill, czyli pierwszy raz używane do starzenia whisky – dodaje Krzysztof Maruszewski.
Z najnowszego raportu przygotowanego przez KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wynika, że w 2015 roku Polacy przeznaczyli na dobra luksusowe 14,3 mld zł, co oznacza 13% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Tym samym jesteśmy coraz atrakcyjniejszym rynkiem m.in. dla producentów i dystrybutorów whisky. Długoterminowe prognozy wskazują na kolejne mocne wzrosty sprzedaży whisky single malt oraz stabilne kilkuprocentowe roczne wzrosty whisky typu blended czy tańszych burbonów. Eksperci szacują, że w 2018 roku polski rynek whisky sięgnie 28 mln litrów, z czego kategoria single malt osiągnie milion litrów.
W ostatnich latach pojawia się w Polsce coraz więcej wydarzeń związanych z whisky, od 1,5 roku ukazuje się pierwszy dwumiesięcznik „Whisky”, odbywają się kolejne edycje festiwali poświęcone złotemu trunkowi – w tym roku mogliśmy uczestniczyć w dwóch, a w kolejnym będzie ich już 4 lub 5 – pojawiają się też nowe whisky bary.
Szkocka whisky zyskuje na popularności również w światowych kręgach kolekcjonerskich. Dane dostarczone przez Rare Whisky 101 – brokera inwestycyjnego i analityka whisky – pokazują, że wartość butelek szkockiej whisky sprzedanych na aukcjach w Wielkiej Brytanii, wzrosła przez rok o prawie 70%, wynosząc 7,7 milionów funtów. Z kolei w ciągu sześciu lat zwiększyła się ona aż o 209%.
Źródło: Stilnovisti