Ubezpieczenia OC. Niższe składki czy wyższe kary?

Ubezpieczenia OC. Niższe składki czy wyższe kary?
Fot. stock.adobe.com/Paolese
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Początek roku w branży ubezpieczeniowej to nie tylko podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pracy, to także początek okresu, w którym pierwsze umowy ubezpieczeniowe dobiegają końca. Jeśli znajdujemy się w gronie osób zainteresowanych przedłużeniem polisy, to zanim to zrobimy, warto porozglądać się czy nie ma dla nas lepszej oferty na rynku, za którą zapłacimy mniej.

W tym roku dużą zmianą dla kierowców są podniesione kary za nieposiadanie obowiązkowego #ubezpieczenia komunikacyjnego #polisy #OC

Kilka lat temu wykrywalność nieubezpieczonych kierowców w porównaniu do lat obecnych była o wiele mniejsza.

– „Między 2012 rokiem, a 2017 suma samochodów jeżdżących po ulicach, które nie posiadały obowiązkowego OC, wzrosło od ponad 40 tys. do niemalże 80 tys. Aktualnie mamy w Polsce coraz większą wykrywalność tego czy pojazd poruszający się po drodze jest ubezpieczony czy nie. Dużą zasługę ma w tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wdrożył swój system informatyczny identyfikujący takie auta. Z roku na rok jest udoskonalany i wykrywa coraz większą liczbę nieubezpieczonych pojazdów” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Podniesione kary za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego

W tym roku dużą zmianą oraz przestrogą dla kierowców są podniesione kary za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej będzie kosztować właścicieli samochodów osobowych nieco więcej. W przypadku zwłoki od jednego do trzech dni będą musieli zapłacić 900PLN, za 4 do 14 dni opóźnienia kwota wyniesie już 2250, a powyżej dwóch tygodni 4500PLN – czyli dwukrotność ustalonej, przez polski rząd, płacy minimalnej na 2019 rok.

Stabilizacja cen OC

2018 rok przyniósł nam spore obniżki i następnie stabilizacje cen OC, dzięki czemu średnia stawka za tę polisę wyniosła na koniec ubiegłego roku 618PLN – to o blisko 10% mniej niż w grudniu 2017, kiedy to kwota wynosiła 704PLN.

– „W przypadku przedłużania polisy OC, warto zapoznać się z ofertami innych ubezpieczycieli. Różnice między cenami polis OC w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent i nie zawsze najbardziej atrakcyjną ofertę przekaże nam ten, u którego kończy nam się polisa. Multiagencje są dobrym miejscem na zapoznanie się z ofertami wielu T.  Wystarczy wypełnić jeden formularz w internecie lub poświęcić chwilę na rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym, aby móc porównać ceny wielu polis i wybrać tę najlepszą dla nas” – radzi Maciej Kuczwalski.

Po zeszłorocznych obniżkach, szansa na tańsze ubezpieczenie będzie dużo większa, jednak polisa komunikacyjna jest wciąż niemałym wydatkiem. Właśnie dlatego u wielu ubezpieczycieli istnieje możliwość rozłożenia kosztów na dwie lub cztery raty.

– „Już taki podział płatności stanowi pewne ułatwienie w zorganizowaniu domowego budżetu. Niemniej jednak wiele osób szuka możliwości uiszczenia opłat w dłuższym okresie. Dlatego wprowadziliśmy możliwość rozłożenia płatności na 11 rat w systemie Smart11” – komentuje Maciej Kuczwalski.

Źródło: CUK Ubezpieczenia