Ubezpieczenia: AXA przejmuje XL i liczy na zwiększenie skali biznesu w Polsce

Ubezpieczenia: AXA przejmuje XL i liczy na zwiększenie skali biznesu w Polsce
Fot. stock.adobe.com/thodonal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
AXA Ubezpieczenia liczy na zwiększenie skali biznesu ubezpieczeń majątkowych i OC dla firm w Polsce, po tym jak AXA Group ogłosiła 12 września br. finalizację przejęcia XL, jednego z największych na świecie ubezpieczycieli dużych i średnich firm i nietypowych ryzyk specjalistycznych, poinformował dyrektor zarządzający sprzedażą ubezpieczeń dla firm w AXA Ubezpieczenia Zbigniew Jęksa.

#AXA Ubezpieczenia liczy na zwiększenie skali biznesu ubezpieczeń majątkowych i OC dla firm w Polsce #ubezpieczenia @AXAPolska

„Oczywiście, wiele kwestii jest jeszcze niesprecyzowanych i wymagać będzie wewnętrznych ustaleń z naszymi kolegami z XL, ale już dziś możemy powiedzieć, że jest co najmniej kilka obszarów, w których widzimy możliwość uzyskania potencjalnych korzyści wynikających z tej akwizycji, szczególnie w biznesie korporacyjnym AXA w Polsce” – powiedział Jęksa, cytowany w komunikacie.

XL nie posiada w Polsce oddziału ubezpieczeniowego

XL nie posiada w Polsce oddziału ubezpieczeniowego, więc przejęcie nie powiększy udziału w rynku polskiej spółki majątkowej, ale daje dostęp do know-how XL w zakresie niszowych produktów ubezpieczeniowych dla firm, których AXA do tej pory nie oferowała. To ubezpieczenia obejmujące m.in. ryzyka cybernetyczne, specjalistyczne rozwiązania dla nowych technologii, m.in. biotechnologii i informatyki. XL to również okno na rynki, gdzie AXA nie miała dużego udziału, szczególnie w USA, podano w materiale.

„Specjalizujemy się w Polsce w tworzeniu i obsłudze ubezpieczeniowych programów międzynarodowych dla polskich firm rozwijających działalność i inwestujących za granicą, więc będziemy chcieli wykorzystać spółki XL jako partnerów pomagających nam w obsłudze naszych klientów. Stany Zjednoczone są specyficznie ważnym rynkiem, bo inwestuje tam wielu naszych klientów” – podkreślił Jęksa.

Biznes korporacyjny AXA Ubezpieczenia urósł o 33% z przypisem składki brutto o wartości 321 mln zł z ubezpieczeń majątkowych dla firm na koniec 2017 roku. Rynek wzrósł w tym czasie o 19%. Wraz z biznesem detalicznym, majątkowa AXA Ubezpieczenia jest 5. największym ubezpieczycielem w Polsce z przypisem składki o wartości 1,9 mld zł, co dało jej 4,9% udziału w rynku na koniec 2017 roku.

AXA jest jedną z największych grup ubezpieczeniowych na świecie. W Polsce AXA jest obecna od 2006 roku. Jest uniwersalnym ubezpieczycielem z pełną ofertą ubezpieczeń majątkowych, a także ubezpieczeń na życie, z których korzysta ponad 3 mln klientów, w tym firmy oraz międzynarodowe korporacje.

Źródło: ISBnews