Tytuł: Tsipras przesuwa termin spłaty zobowiązań

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, koniec tygodnia został zdominowany przez wiadomości napływające południa Europy. “Greckie władze poinformowały Fundusz, że zamierzają połączył cztery czerwcowe płatności w jedną, z terminem na 30 czerwca" - czytamy w czwartkowym komunikacie rzecznika MFW, Gerry'ego Rice'a.

Wszystko wskazuje więc na to, że mimo zaostrzenia sytuacji na linii Ateny – Bruksela, premier Aleksis Tsipras w dalszym ciągu liczy na podpisanie porozumienia z unijnymi kredytodawcami jeszcze w tym miesiącu. Zdaniem szefa Syrizy, ostatnia propozycja przedstawiona przez MFW, EBC i KE była absurdalna, a części punktów – zakładających m.in redukcję najniższych emerytur czy podwyżkę podatku VAT na elektryczność – nikt nie mógł uznać za podstawę dyskusji. Tymczasem, cierpliwość do Greków zaczynają tracić europejscy kredytodawcy. Jak wynika z informacji opublikowanym przez niemiecką agencję dpa, szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker nie chciał rozmawiać w sobotę z premierem Aleksisem Tsiprasem, argumentując, że wymiana zdań nie przyniesienie niczego nowego.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną na Dalekim Wschodzie. Uwagę inwestorów z Europy przyciągnęły także informacje o dynamice produkcji przemysłowej i bilansie handlu zagranicznego w Niemczech, a także wysokości europejskiego indeksu Sentix. Istotny wpływ na sytuację panującą na rynku walutowym może mieć także wieczorne wystąpienie członka zarządu ECB, Yvesa Merscha.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska