Tynk, który sam się oczyszcza i inteligentne miejsca parkingowe – oferty polskiej nauki dla biznesu

Tynk, który sam się oczyszcza i inteligentne miejsca parkingowe – oferty polskiej nauki dla biznesu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O tym jak biznes może zamawiać u naukowców rozwiązania szyte na miarę konkretnej firmy - rozmawiamy z Rafałem Sowińskim z Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas Kongresu Gospodarki Elektronicznej.

#RafałSowiński: Przedsiębiorcy mogą zgłosić naukowcom problemy, które chcieliby rozwiązać, a pracownicy sieci na zasadach komercyjnych przygotują odpowiednie rozwiązania

Głównym zadaniem Sieci Badawczej Łukasiewicz jest prowadzenie badań o kluczowym znaczeniu i komercjalizacja ich wyników. W skład sieci wchodzi 38 instytutów badawczych. Jest to trzecia pod względem wielkości tego typu sieć w Europie – mówi Rafał Sowiński pełniący obowiązki dyrektora d.s. wsparcia w Instytucie Logistyki i Magazynowania.

Przykładowe zagadnienia, nad którymi pracują naukowcy zrzeszeni w sieci to między innymi rozwiązania dla tzw. Smart Cities. Np. dla Kalisza tworzony jest program, który pozwoli  kierowcy dowiedzieć  się w drodze na zakupy  czy jest wolne miejsce parkingowe przed sklepem.

Innym ciekawym rozwiązaniem zdaniem Rafała  Sowińskiego są prace nad stworzeniem  tranzystora wysokiego napięcia, który umożliwi szybkie ładowanie samochodu elektrycznego.

Są też opracowywane w ramach sieci aplikacje umożliwiające  lokalizację i zdalne monitorowanie pacjentów w szpitalach. W każdej chwili można stwierdzić, gdzie znajduje się dany pacjent, i czy jego stan fizyczny nie odbiega od normy.   Podobne rozwiązania służą  do lokalizowania towarów w magazynach.

Zaskakującym rozwiązaniem są tynki do pokrywania  fasad budynków. Te inteligentne powierzchnie e same się oczyszczają pod wpływem… światła.

Jak podkreśla Rafał Sowiński firmy mogą zgłosić naukowcom problemy, które chcieliby rozwiązać, a pracownicy sieci na zasadach komercyjnych przygotują odpowiednie rozwiązania.

Informacje o możliwościach współpracy z siecią Łukasiewicz można znaleźć tutaj

 

Źródło: aleBank.pl