Tygodniowy Przegląd Rynku Obligacji: Kac po olimpiadzie w Brazylii

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Brazylię czeka ciężki powrót do rzeczywistości po olimpiadzie. Nasilają się oczekiwania, że oskarżenie Rouseff poprawi warunki dla inwestorów. PMI dla sektora przemysłu odbija po rozczarowującym odczycie w maju. Silne wzrosty na rynku brazylijskich obligacji przyspieszają.

Mimo pewnych zawirowań podczas przygotowań, olimpiada w Rio przebiegła bez większych problemów. Dla Brazylijczyków, olimpiada była świetną okazją, aby zapomnieć na chwilę o przedłużającej się recesji ekonomicznej oraz skandalach na lokalnej scenie politycznej. 
Jednak, mimo że wszyscy Brazylijczycy dyskutują jeszcze o emocjonującej serii rzutów karnych w finale olimpijskiego turnieju piłki nożnej, fakt jest taki, że igrzyska zakończyły się i pora na powrót do szarej rzeczywistości.

W czwartek rozpocznie się proces przeciwko prezydent Dilmie Rouseff. Nasi regularni czytelnicy dobrze wiedzą, że od jego wyniku zależeć będzie kierunek zmian gospodarczych i politycznych w Brazylii. Powodem postawienia prezydent w stan oskarżenia są bezprawne działania rządu w celu domknięcia budżetu i ukrycia powiększenia deficytu. Szanse prezydent na zachowanie swojej pozycji są niskie, lub wręcz zerowe, z uwagi na przeciwną jej większość w Senacie.

Jednak, mimo kaca po olimpiadzie oraz politycznego impasu, istnieją pewne sygnały poprawy. Po zawieszeniu Rouseff i zastąpieniu jej Michelem Temerem, znacznie poprawiły się nastroje inwestorów – tak jak prognozował rynek. Indeks PMI dla sektora przemysłu wzrósł do 46 punktów z 41,6 w maju, a produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu czwarty miesiąc z rzędu.

W rezultacie, rynek obligacji w Brazylii zanotował silne wzrosty. 5-letnie USD CDS, mierzące ryzyko niewypłacalności, spadły do 254 punktów z 500. Z kolei, rentowność 10-letnich obligacji Brazylii denominowanych w USA spadła do 4% z 7,4%. Podobną poprawę można zauważyć wśród spółek. Na przykład, 23 maja, skandal korupcyjny dotknął państwową spółkę paliwową Petrobras, czego skutkiem była rentowność jej 10-letnich obligacji w USD na poziomie 8,75%. Obecnie wynosi ona jednak już 7,2%.

160825.saxo.01

Jak wskazuje powyższy wykres, nadal istnieje potencjał dalszych zwyżek. Dodatkowo, w porównaniu do innych rynków wschodzących, poziomy rentowności w Brazylii są obecnie nadal atrakcyjne. Kluczowym warunkiem poprawy jest jednak ostateczne skazanie Rousseff oraz skuteczne przeprowadzenie potrzebnych reform przez Temera. 

Na razie Temer radzi sobie dobrze na pozycji pełniącego obowiązki prezydenta, lecz inwestorzy oczekują czegoś więcej – zdecydowanych kroków w kierunku ograniczenia korupcji, która kwitła i osłabiała państwo w ostatnich dekadach.

Michael Boye
trader na rynku instrumentów dłużnych
Saxo Bank