Trzynaste emerytury mają być wypłacane co roku. Prezydent podpisał ustawę

Trzynaste emerytury mają być wypłacane co roku. Prezydent podpisał ustawę
Emeryci Fot. stock.adobe.com/bernardbodo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto #emerytury #renty #TrzynastaEmerytura

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Czytaj także: 14. emerytura w 2021 roku: wiemy, komu i kiedy zostanie wypłacone świadczenie >>>

Dodatkowe świadczenia z kwietniową emeryturą lub rentą

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Kto dostanie „trzynastki”?

„Trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

Źródło: PAP BIZNES