Trzy tysiące Latarników Polski Cyfrowej!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nowe.technologie.02.200x162Już ponad trzy tysiące osób zgłosiło się do programu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS). Chcą zostać Latarnikami Polski Cyfrowej  i pomagać osobom po 50. roku życia uczynić pierwszy krok w cyfrowym świecie.

Program PCRS realizowany jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach Projektu systemowego − działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce. W maju został nagrodzony nagrodą WSIS Project Prize 2012 w kategorii budowanie potencjału cyfrowego przyznawaną najlepszym projektom na świecie.

Od kilku miesięcy lokalni animatorzy zajęć edukacji cyfrowej – Latarnicy Polski Cyfrowej – szkolą się w całej Polsce, korzystając z ponad 180 specjalistycznych szkoleń, zorganizowanych w ramach PCRS przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. Do połowy sierpnia w dwudniowych zjazdach ponad 1100 osób, wszystkie szkolenia zaplanowano do końca września. Relacje z nich oraz opinie certyfikowanych latarników można znaleźć w profilu PCRS na Facebooku: http://www.facebook.com/polskacyfrowa.

Najmłodsi latarnicy to uczniowie liceów. Najstarszy ma 76 lat. Są wśród nich przedstawiciele najróżniejszych zajęć i profesji: uczniowie i studenci, bibliotekarze i nauczyciele, harcerze, przedsiębiorcy, artyści, samorządowcy, emeryci, leśnicy, informatycy i dziennikarze. Latarnikiem Polski Cyfrowej może zostać każda osoba posiadająca umiejętności korzystania z Internetu i komputera – pomagają oni bowiem w zrobieniu pierwszych kroków w Internecie i przekonaniu się do korzystania z Internetu.

Najwięcej latarników (341) mieszka, co nie dziwi, w województwie mazowieckim, ale tuż z nim lokuje się region lubelski (294), o ponad dwukrotnie mniejszej liczbie mieszkańców! Wciąż jednak na latarniczej mapie Polski widać białe plamy.

Organizatorzy zachęcają zatem zainteresowanych z tych właśnie gmin do zarejestrowania się w serwisie: http://latarnik.mwi.pl/zostan-latarnikiem i do wzięcia udziału w szkoleniach, odbywających się w regionach. Po ukończeniu szkolenia latarnicy otrzymują certyfikat, legitymację i materiały pomocne w organizacji zajęć z osobami z pokolenia 50+. Latarników wspierają także samorządy i instytucje publiczne. Od niedawna mogą oni korzystać z publicznych punktów dostępu do Internetu zlokalizowanych w ponad 700 „wioskach internetowych” w gminach wiejskich całej Polski.

Działają wymieniając się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Do ich dyspozycji jest specjalne forum dyskusyjne http://latarnik.mwi.pl/forum/start. Certyfikowani Latarnicy zaczynają zajęcia w swoich środowiskach. Pracują w niewielkich grupach, samodzielnie lub łącząc siły, zawsze – kreatywnie dostosowując programy spotkań do potrzeb uczestników.

Aktywnie działają już m.in. latarnicy z Starego Sącza (małopolskie) Pabianic i Łodzi (łódzkie), Supraśla (podlaskie), Piszu (warmińsko-mazurskie) i Łaskarzewa i Warszawy (mazowieckie). Już wkrótce spotkają się w Tarnowie podczas Ogólnopolskiego Zajadu Latarników Polski Cyfrowej PCRS: ODKRYWANIE PRZYSZŁOŚCI http://www.mwi.pl/aktualnosci/304-zjazd-latarnikow-polski-cyfrowej.html

Źródło: www.mac.gov.pl