Trzy najważniejsze trendy w ECM w 2018 roku
Chociaż nie jesteśmy prorokami to, jako jedni z liderów rynku ECM podzielimy się z Wami naszą wizją przyszłości, czyli wskażemy najgorętsze wątki dyskusji prowadzonej wśród naszych klientów oraz pomiędzy członkami zespołu SER Group reprezentującymi różne obszary działalności począwszy od tworzenia produktu poprzez sprzedaż i marketing a na wizji przyszłości kończąc.
“
Poniżej znajdziecie trzy najważniejsze obszary, w których widzimy największy potencjał w następnych 12 miesiącach i później. Nie zapominajcie jednak, że nie mogą one być rozpatrywane osobno, ale jako kompletne podejście obejmujące wiele innych innowacji z zakresu zaawansowanego zarządzania zawartością i procesami oraz ułatwień dla użytkowników końcowych:
- Federacja treści (Federation of Content) – wiara w to, że całość korporacyjnej treści może być składowana w jednym miejscu jest oczywistą utopią. Z utopią jest tak jak w sławnym eseju Tomasza More’a: nigdy nie wiadomo czy opisuje stan, którego nie ma czy idealne miejsce gdzie chcielibyśmy być. To, co jest z pewnością niezbędne to szybki i łatwy kontekstowy dostęp do całej posiadanej treści niezależnie od miejsca i sposobu jej składowania. Rozwiązaniem, które jest w stanie objąć całość korporacyjnej treści, jest idea federacji treści. Oznacza ona możliwość skorzystania ze świadczonych przez platformy usług zarządzania zawartością dla rozproszonych źródeł treści, np. wyszukiwania pełno tekstowego, usług łączenia treści w teczki lub ustrukturyzowanego współdzielenia i dystrybucji treści. DOXIS4 od samego początku jest budowany w architekturze zorientowanej usługowo gdzie szyna usług zawartości (Content Service Bus) stanowi jądro platformy. Stąd podstawa jest już dostępna do dalszego rozwoju w celu umożliwienia świadczenia federacyjnego modelu obsługi treści pochodzącej z różnych systemów, repozytoriów czy różnorakich źródeł treści. Wsparty przez zintegrowaną AI wspierającą automatyczną klasyfikację zawartości różnego pochodzenia, DOXIS4 staje się innowacyjnym i potężnym narzędziem realizacji strategii federacji treści. Widzimy z całą pewnością, że ten trend ma tendencję wzrostową, zwłaszcza w przedsięwzięciach większej skali i że w niedalekiej przyszłości sprawi, że zarządzanie treścią będzie jeszcze efektywniejsze i przyjaźniejsze użytkownikom.
- Współpraca – jak już napisano treść jest kreowana i współdzielona w całej organizacji w określonym kontekście, chociaż nie napisaliśmy jeszcze najważniejszego: wykonują to ludzie, a nie systemy. Ta prawda jest tak oczywista, że zbyt często zapominana, i to nie tylko przez dostawców oprogramowania. Rozumiemy, że ludzie formułują grupy zainteresowań, które definiują tymczasowy kontekst dla wymienianej treści, a dodatkowo będąc w ciągłym ruchu niezbędna staje się synchronizacja treści na różnych dostępnych urządzeniach. Tu nie chodzi jedynie o synchronizację plików, ale raczej o umiejętne dostarczenie pełnego zakresu usług zarządzania zawartością, które wspierać będą współpracę między członkami zespołów: adnotację, zarządzanie wersjami, tagowanie ad-hoc, mapowanie społecznościowe, współtworzenie, edycję i wiele, wiele innych. DOXIS4 już wspiera urządzanie mobile z pełnym dostępem do repozytoriów treści oraz funkcjonalnościami workflow, jednakże wierzymy, że 2018 rok będzie okazją do przedstawienia kilku ciekawych innowacji w tym zakresie, podnosząc współprace wewnętrzną oraz zewnętrzną na nowy poziom. Rozważając ten trend, ze wszystkimi jego zaletami, warto pamiętać o zgodności z uwarunkowaniami prawnymi, które są nie mniej istotne. DOXIS4 zapewnia obie rzeczy w wygodny sposób.
- Zaawansowana Analiza Treści – wszystko wskazuje na to, że 2018 rok będzie stał pod znakiem rozszerzenia rozumienia, co zaawansowana analityka treści powinna dostarczyć. Jeśli brać pod uwagę tylko dwa powyższe punkty dokonamy rozszerzenia analityki o federacyjną analizę metadanych w rozproszonej architekturze repozytoriów treści. Dodatkowo dodajemy społecznościowe interakcje, co stanowi co najmniej jeden dodatkowy wymiar analizy o szczególnej dynamice oraz dyspersji danych. Poszerzona analityka treści powinna być wspierana przez możliwość łącznego wnioskowania z metadanych nieustrukturyzowanej zawartości oraz tradycyjnie strukturalnych danych przetwarzanych przez jakąkolwiek architekturę korporacji. DOXIS4 już teraz potrafi wesprzeć w całości wymienioną złożoność przez udostępnienie przeszukiwania danych w wielu zewnętrznych źródłach i reprezentację wyników w jednym łatwym oraz przyjaznym ekosystemie paneli raportowych. Oczywiście raporty te zawierają również wyniki analiz na metadanych przetwarzanych przez DOXIS4.
Nie poprzestajemy tylko na próbie przewidzenia przyszłości domeny, w której współpracujemy z naszymi klientami. Jesteśmy na nią już częściowo gotowi na dwa sposoby: poprzez dostosowanie naszego produktu do nadchodzących potrzeb, ale także poprzez planowanie rozwoju naszego produktu by wyprzedzić potrzeby przynajmniej o jeden krok.
Marcin Somla
Dyrektor SER GROUP Polska