Transgraniczne pozwy przez Internet już wkrótce. Polacy zaczną dochodzić swoich praw?

Transgraniczne pozwy przez Internet już wkrótce. Polacy zaczną dochodzić swoich praw?
Fot. stock.adobe.com/rangizzz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już niedługo przedsiębiorcy zamiast pisać pozew w sprawie europejskiego nakazu zapłaty lub drobnych roszczeń i wysyłać go pocztą do właściwego sądu w Unii Europejskiej, będą mogli online wypełnić jednolity formularz we własnym języku na stronie eSprawiedliwość Komisji Europejskiej. Podpiszą go elektronicznie, a system na poziomie unijnym zweryfikuje go i prześle do odpowiedniego sądu.

#Przedsiębiorcy będą mogli online wypełnić jednolity formularz we własnym języku na stronie #eSprawiedliwość Komisji Europejskiej #prawo #UE

Uniwersytet Wrocławski wraz z firmą Evertop z Chorzowa w ramach projektu Komisji Europejskiej e-CODEX PLUS (program „Connecting Europe Facility”, dla którego punktem kontaktowym jest Ministerstwo Cyfryzacji) zajmuje się dostosowaniem systemu do polskich realiów.

Prawie 13 tys. wniosków o wydanie europejskiego nakazu zapłaty

Prawie 13 tys. wniosków o wydanie europejskiego nakazu zapłaty składają rocznie przedsiębiorcy Unii Europejskiej. To niewiele. Ilu z nich powinno je złożyć, ale tego nie robi? Nie wiadomo. Wielu zniechęca konieczność skorzystania z prawnika i tłumacza oraz aktualna, skomplikowana procedura. Aby ją uprościć, Komisja Europejska stworzyła projekt e-CODEX, który eliminuje większość przeszkód w sprawach transgranicznych, pozwalając na składanie niektórych pozwów przez Internet.

– System powstaje po to, żeby wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogli łatwiej korzystać z istniejących instrumentów prawnych. Postępowania w sprawie europejskiego nakazu zapłaty i drobnych roszczeń to pierwsze kroki, w późniejszych latach Komisja Europejska planuje rozbudowę systemu o kolejne funkcjonalności – mówi Damian Klimas, asystent kierownika projektu.

Prace nad rozwojem portalu eJustice

e-CODEX PLUS (kontynuacja projektu e-CODEX) jest częścią większej inicjatywy modernizującej portal e-Sprawiedliwość (lub: e-Justice) – portal informacyjny, który docelowo ma stać się uniwersalnym elektronicznym punktem kontaktowym w zakresie sądownictwa transgranicznego. Dzięki e-CODEX w kilku krajach (m.in. w Austrii i Niemczech) można już złożyć te dwa rodzaje pozwów drogą elektroniczną. e-CODEX PLUS umożliwi to w kolejnych państwach, które właśnie pracują nad adaptacją systemu do krajowych rozwiązań. Jednym z nich jest Polska.

– Naszym zadaniem jest zaprojektować tak zwane konektory, które będą zbierać przesyłane dokumenty, weryfikować je i przekazywać do systemu europejskiego. I odwrotnie: będą odbierać pisma płynące z Europy i kierować je do odpowiednich jednostek w naszym kraju – mówi Aleksandra Dreszer, kierownik projektu w Evertop, firmie dostosowującej e-CODEX do polskich warunków. – System poinformuje też, czy formularz został poprawnie wypełniony i dostarczony.

Autorzy projektu spodziewają się, że większa dostępność procedur zachęci Polaków do dochodzenia swoich praw.

– Dziś najwięcej wniosków o wydanie europejskiego nakazu zapłaty składa się w Austrii i Niemczech, czyli w państwach, w których system e-CODEX działa niemal od początku i jest popularny – tłumaczy prof. Jacek Gołaczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik projektu. – W 2016 roku tylko przez platformę internetową Niemcy złożyli takich wniosków 745, a Austriacy – 1043. To dowód na skuteczność takiego rozwiązania.

Z badania „Eurobarometer 395” dotyczącego drobnych roszczeń wynika, że prawie 60% Europejczyków jest gotowych zrezygnować ze swoich roszczeń tylko dlatego, że musiałoby wnieść sprawę do sądu za granicą. Jedna trzecia respondentów byłaby bardziej skłonna wnieść powództwo, gdyby postępowanie mogło być prowadzone wyłącznie w formie pisemnej, bez konieczności osobistego stawienia się w sądzie, a jedna piąta – gdyby możliwe było przeprowadzenie całej procedury drogą elektroniczną.

W Polsce system ma zostać uruchomiony w połowie przyszłego roku

W Polsce system ma zostać uruchomiony w połowie przyszłego roku – na razie w jednym z sądów rejonowych we Wrocławiu.

– Oczywiście zależy nam na tym, żeby rozwiązanie zaczęło funkcjonować we wszystkich polskich sądach – tłumaczy Maciej Kotok, prezes Evertop. – To jednak wymaga współpracy wielu partnerów i na razie trudno określić konkretne terminy. W tej chwili prace idą bardzo sprawnie, między innymi dzięki wsparciu Instytutu Logistyki i Magazynowania Uniwersytetu Poznańskiego, który ma doświadczenie projektowe w tym zakresie.

Testy systemu odbędą się jesienią.

Źródło: Informacja prasowa