To WIRD ma zastąpić WIBOR; dokonano wyboru nowego wskaźnika

To WIRD ma zastąpić WIBOR; dokonano wyboru nowego wskaźnika
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komitet Sterujący NGR dokonał wyboru indeksu WIRD® jako alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w piątek.

„Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), powołanej w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych, na posiedzeniach w dniach 25 sierpnia 2022 r. oraz 1 września 2022 r. przeprowadził dyskusję oraz podjął decyzję o wyborze indeksu WIRD® jako alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, którego danymi wejściowymi są informacje reprezentujące transakcje ON (overnight). Administratorem WIRD® w rozumieniu Rozporządzenia BMR jest GPW Benchmark, wpisany do rejestru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA)”, czytamy w komunikacie KNF.

Czytaj także: Prezes ZBP: reforma wskaźników referencyjnych może potrwać do 2024‒2025 roku >>>

Jak dodała Komisja w informacji umieszczonej na stronie internetowej, „KS NGR dokonał wyboru spośród trzech propozycji: WIRD®, WIRF® i WRR®, bazując na ocenie cech ilościowych i jakościowych poszczególnych indeksów, do których należały m.in:

  • zasób informacyjny związany z liczbą transakcji i ich wartością;
  • ryzyko nieustalenia wskaźnika w poszczególnych dniach;
  • publikowanie wskaźnika w terminie odpowiadającym potrzebom rynku finansowego”.

Czytaj także: Agencja S&P zaniepokojona planami zastąpienia WIBORu innym wskaźnikiem >>>

„Członkowie KS NGR wskazując indeks WIRD® zwrócili uwagę, że uwzględnia on także dane z sektora dużych przedsiębiorstw, a więc w jego przypadku wolumen transakcji depozytowych, a co za tym idzie – zasób informacyjny – jest szerszy i nie ogranicza się tylko do instytucji sektora finansowego” – poinformowała KNF.

Kiedy zamiana wskaźników?

„Kolejnym krokiem KS NGR będzie przyjęcie Mapy Drogowej określającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR® wskaźnikiem WIRD®”, podsumowała KNF. 

Przypomnijmy, że narodowa grupa robocza (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych rozpoczęła swoje prace w lipcu.

Sejm uchwalił ustawę, która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.

Choć w ustawie nie ma zapisanego konkretnego terminu wdrożenia reformy, przedstawiciele rządu zapowiadali, że miałoby to nastąpić od 1 stycznia 2023 r., z ewentualnie krótkim okresem przejściowym dla instrumentów rynku kapitałowego opartych o WIBOR.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF, PAP BIZNES