To będzie ważny tydzień dla USD i EUR

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

saxo.bank.01.400x297Piątkowy słaby odczyt Chicago PMI zrównoważą odczyty inflacji mierzonej PCE
Para AUD/USD przetestowała poziomy poniżej 0,7650 w miarę zbliżania się do wieloletnich minimów na poziomie 0,7550
Dzisiejszy odczyt brytyjskiego PMI w sektorze wytwórczym wykaże, czy para EUR/GBP będzie kontynuować wyprzedaż

Rajd dolara w ubiegłym tygodniu został zahamowany opublikowanym w piątek wyjątkowo złym odczytem Chicago PMI. Biorąc pod uwagę, że w tym tygodniu poznamy znacznie ważniejsze dane amerykańskie, USD zasadniczo zdołał zminimalizować efekty tego odczytu.

Być może wydarzeniem dnia będzie publikacja inflacji mierzonej wskaźnikiem PCE, ponieważ ostatnie umocnienie USD było wynikiem mocnego odczytu bazowego CPI – a dane PCE to podobno ulubiony miernik inflacji Fed.

Dziś w nocy odbędzie się posiedzenie Reserve Bank of Australia (RBA), na którym RBA raczej nie zaprezentuje bardziej agresywnej retoryki po tym, jak rynek zdecydowanie na wyrost uznał zmianę stanowiska z umiarkowanego na nieco bardziej neutralne za „agresywną”.

W istocie prognozy rynkowe dotyczące RBA mogą być zbyt łagodne, a ogólna niepewność związana z Chinami, niskimi cenami surowców i ryzykiem spadku może przełożyć się na nową falę sprzedaży AUD – w szczególności biorąc pod uwagę, że pary EUR/AUD, AUD/USD i AUD/JPY znajdują się w okolicach kluczowych poziomów, które mogą okazać się katalizatorami dla sprzedaży (para AUD/USD jest blisko minimów cyklu, natomiast pary AUD/JPY i EUR/AUD dotarły do odpowiednich 200-dniowych średnich ruchomych).

AUD/USD
Para AUD/USD przetestowała poziomy poniżej 0,7650 w miarę zbliżania się do wieloletnich minimów na poziomie 0,7550. Zwróćmy uwagę, że niższa, rosnąca linia to linia trendu sięgająca 2001 r. Wszelkie wzrosty po posiedzeniu RBA, w przypadku, gdyby bank nie zapewnił zbyt wielu wytycznych, mogą szybko zostać wyprzedane przed osiągnięciem obszaru 0,7800.

150602.audusd.400xAUD/USD – wykres dzienny

Poza danymi i posiedzeniami banków centralnych w tym tygodniu dodatkowym źródłem zmienności na rynkach walutowych może być presja na apetyt na ryzyko, jeżeli nastąpi kontynuacja w dół po słabym zamknięciu w ubiegły piątek, ponieważ sytuacja techniczna wygląda obecnie nieco złowieszczo, biorąc pod uwagę dalsze spadki głównych indeksów amerykańskich i europejskich.

Więcej negatywnych emocji dotyczących aktywów wysokiego ryzyka może ostatecznie wesprzeć JPY i ogólnie udzielić wsparcia EUR względem walut surowcowych, a w szczególności względem walut rynków wschodzących. Kierunek kursu USD może być ukształtowany przez najnowsze dane bez względu na poziom apetytu na ryzyko.

Podsumowanie w koszyku G-10:
USD: wszystko zależy obecnie od nowych danych. Trudno spodziewać się czegokolwiek pozytywnego od dzisiejszego odczytu ISM w sektorze wytwórczym po wyjątkowo słabym odczycie Chicago PMI w ubiegły piątek, mimo iż mocny wskaźnik inflacji mierzonej PCE może zwrócić uwagę inwestorów, ponieważ amerykański sektor wytwórczy nie jest postrzegany jako klucz do ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych ani do poprawy prognoz Fed.

EUR: ryzyko dotyczące sytuacji w Grecji może się zmaterializować w dowolnym momencie, jednak poza tym uwaga inwestorów skupia się na posiedzeniu EBC w najbliższą środę. Można się spodziewać umiarkowanego zobowiązania (może nawet dotyczącego „wszelkich niezbędnych działań”?) stabilizującego rentowności obligacji rządowych po ostatnich turbulencjach.

JPY: w porównaniu z pozostałymi walutami, jen jest najbardziej wrażliwy na dane ze Stanów Zjednoczonych, jednak przedstawiciele rządu i banku centralnego Japonii starają się przeciwdziałać tej tendencji – być może w tym tygodniu spadek kursu JPY mógłby wyhamować?

GBP: Uwaga na dzisiejszy odczyt brytyjskiego PMI w sektorze wytwórczym, który wykaże, czy para EUR/GBP będzie kontynuować wyprzedaż w kierunku testu poziomu 0,7000. W przypadku rozbieżności danych z oczekiwaniami można przyjąć dalszy spadek w parze GBP/USD w kierunku poziomu 1,5100.

CHF: czekamy na ruch ze strony Grecji, zastanawiam się jednak, czy nie istnieje przypadkiem nie do końca uwzględnione ryzyko, że SBN na posiedzeniu 18 czerwca zaskoczy rynek swoją decyzją. W parze USD/CHF ważnym obszarem aktywacji wydają się ostatnie maksima powyżej poziomu 0,9500, a wsparcie w parze EUR/CHF w okolicach poziomu 1,0300 dotychczas się utrzymuje.

AUD: jak już wspomniałem powyżej, zasadniczo przewiduję, że na dzisiejszym posiedzeniu RBA zaważy ryzyko spadku – jeżeli tak będzie, należy uważać na minima cyklu poniżej poziomu 0,7550 w parze AUD/USD w nadchodzących dniach.

CAD: CAD stara się uzyskać wsparcie w efekcie wzrostu cen ropy w ubiegły piątek, jednak odczyt PKB za marzec okazał się słaby. Zasadniczo spodziewam się wzrostu w parze USD/CAD z powrotem w kierunku poziomu 1,3000, zastanawiam się jednak, czy CAD umocni się względem AUD i czekam na test obszaru 0,9400 w parze AUD/CAD w przypadku deprecjacji AUD po posiedzeniu RBA.

NZD: para NZD/USD w ubiegłym tygodniu dotarła do nowych minimów cyklu, a opór plasuje się obecnie w rejonach 0,7175/0,7200. Tymczasem interesujące będzie obserwowanie w nocy pary AUD/NZD po posiedzeniu RBA, ponieważ para ta starała się podjąć rajd po krótkim teście poniżej linii 200-dniowej średniej ruchomej.

SEK: już od tygodni szwedzka waluta pozostaje w granicach przedziału – być może to apetyt na ryzyko spowoduje, że ryzyko deprecjacji SEK sięgnie poziomu 9,50 w parze EUR/SEK, zanim nastąpi ponowna wyprzedaż?

NOK: waluta jest wyjątkowo słaba, biorąc pod uwagę wzrost cen ropy i mocne dane z Norwegii w ubiegły piątek – podkreślam, że istnieje ryzyko spadku w parach z NOK – kolejnym ważnym wydarzeniem będzie posiedzenie Norges Bank 18 czerwca.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Chiny: PMI w sektorze wytwórczym w maju wyniósł 50,2 w porównaniu z przewidywanym poziomem 50,3 i z odnotowanym w kwietniu 50,1
  • Chiny: PMI w sektorze niewytwórczym w maju wyniósł 53,2 w porównaniu z odnotowanym w kwietniu 53,4
  • Australia: pozwolenia na budowę wydane w kwietniu wykazały -4,4% m/m i +16,3% r/r w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -1,8%/+20,5% oraz z odnotowanym w marcu +24,6% r/r
  • Japonia: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/JMMA) w maju bez zmian na poziomie 50,9
  • Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (HSBC) w maju wyniósł 49,2 w porównaniu z pierwotnie szacowanym poziomem 49,1 i z odnotowanym w kwietniu 48,8

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Szwecja: sprzedaż detaliczna w kwietniu (07:30)
  • Strefa euro: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit) w maju (08:00)
  • Wielka Brytania: PMI w sektorze wytwórczym (Markit) w maju (08:30)
  • Stany Zjednoczone: dochody i wydatki osobiste w kwietniu (12:30)
  • Stany Zjednoczone: wskaźnik inflacji PCE Deflator/Core w kwietniu (12:30)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Rosengrena z Fed (13:05)
  • Kanada: PMI w sektorze wytwórczym (RBC) w maju (13:30)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Fischera z Fed (13:30)
  • Stany Zjednoczone: ostateczny odczyt PMI w sektorze wytwórczym (Markit) w maju (13:45)
  • Stany Zjednoczone: wyniki badania sektora wytwórczego ISM w maju (14:00)
  • Australia: decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (04:30)

John J Hardy
Saxo Bank