Tezeusz udowodnił, że polskie banki są gotowe na działanie w chmurze obliczeniowej

Tezeusz udowodnił, że polskie banki są gotowe na działanie w chmurze obliczeniowej
logo zbp
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W środę 10 stycznia w Klubie Bankowca spotkali się uczestnicy Forum Technologii Bankowych działającego przy Związku Banków Polskich, aby omówić efekty eksperymentu "Tezeusz".

#Piotr Bubieńczyk #Raiffeisen Polbank: Eksperyment TEZEUSZ udowodnił, że przeniesienie systemów archiwalnych do #CloudComputing jest opłacalne finansowo #IBM #ZBP @RaiffeisenP @MicrosoftPol @uknf

Celem projektu „Tezeusz” było uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy umieszczenie systemów archiwalnych banku w chmurze publicznej może być skutecznie zrealizowane przez wybrany bank.

Jak powiedział szef projektu Tomasz Pelczarski, eksperyment „Tezeusz” udowodnił, że takie przeniesienie do chmury wybranego fragmentu działalności banku jest wykonalne, bezpieczne i opłacalne.

Chmura, to się opłaca

Projekt był realizowany na zasobach informatycznych Raiffeisen Polbank, o czym mówił uczestniczący w projekcie przedstawiciel banku Piotr Bubieńczyk. Wyjaśnił on, że w eksperymencie wykorzystano systemy i rozwiązania informatyczne odziedziczone po greckim Polbanku, co pozwoliło ograniczyć koszty eksperymentu. Zdecydowano się też na przeniesienie do chmury systemów archiwalnych banku, bo było to najprostsze działanie od strony regulacyjnej.  W jego opinii główne ryzyko projektu polegało na zachowaniu integralności i poufności danych. I to udało się osiągnąć.

Jak zapewniał przedstawiciel Raiffeisen Polbank eksperyment udowodnił, że przeniesienie systemów archiwalnych do chmury jest opłacalne finansowo. W jego ocenie takie wejście do chmury ograniczyło o 25 procent koszty banku w porównaniu z kosztem takiej usługi zamawianej w zwykłej firmie outsourcingowej.

Inny uczestnik projektu Michał Furmankiewicz z firmy Microsoft mówił, że celem eksperymentu było wyniesienie projektu do chmury po najniższych kosztach, przy zastosowaniu istniejących, dość przestarzałych rozwiązań, których nie zdecydowano się „podnosić” do najnowszych wersji technologicznych.

W chmurze wyprzedzają nas inni

Wojciech Pantkowski Dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych, Bankowości Elektronicznej i Bezpieczeństwa Banków w ZBP zwracał uwagę na fakt, ze Polska dość znacznie odstaje od rozwiniętych rynków pod względem zaangażowania sektora bankowego w rozwiązania chmurowe. Jego zdaniem są potrzebne wytyczne od regulatora dotyczące tego jak wdrożyć w Polsce chmurę publiczną.  Usługi w chmurze odpowiadają na zapotrzebowanie klientów, którzy coraz intensywniej korzystają z rozwiązań mobilnych w kontaktach z sektorem finansowym. Najbardziej aktywni nawet 18 razy na dzień kontaktują się z bankiem ze swoich urządzeń mobilnych.

Jego zdaniem uczestniczenie banków w chmurze publicznej to dla nich szansa rozwojowa, szansa na obniżenie ich kosztów działania.

 

KNF też spogląda w chmurę

Ważnym efektem projektu „Tezeusz”, który udowodnił, że banki są w stanie przenieść część swojej aktywności do chmury, stało się zwiększone zainteresowanie Komisji Nadzoru Finansowego chmurą obliczeniową i korzystaniem z niej podmiotów nadzorowanych przez nią. Mówił o tym Włodzimierz Kiciński wiceprezes Związku Banków Polskich.

Komisja 23 października 2017 roku wydała komunikat dotyczący chmury obliczeniowej. W rezultacie, jak stwierdził wiceprezes Związku Banków Polskich powstał ogólny dokument dla wszystkich regulowanych uczestników rynku.

Komunikat KNF dotyczący chmury obliczeniowej skłaniał uczestników spotkania do wyrażania skrajnych opinii.  Zdaniem Grzegorza Kuliszewskiego z IBM większość zagranicznych dostawców usług w chmurze obliczeniowej nie będzie chciało sprostać wymaganiom KNF.  Jednak kliku uczestników spotkania było przekonanych, że znajdą się lokalni dostawcy usług w chmurze, którzy dostosują się do wymagań regulatora. Wymagania te dotyczą głównie bezpieczeństwa danych.

KNF oczekuje m.in., że dostawca usług w chmurze będzie wykonywał swoje usługi w państwie, które potrafi wyegzekwować ich bezpieczne realizowanie. Banki nie mogą tracić kontroli nad swoimi danymi, i powinny mieć alternatywny system dublujący chmurę na wypadek nieoczekiwanego wycofania się ze współpracy z bankiem dostawcy usług w chmurze. W sumie jak mówili uczestnicy spotkania banki chcące przenieść się do chmury mają do spełnienia 96 warunków wymienionych w komunikacie KNF.

Zdaniem Wojciecha Pantkowskiego z ZBP od chmury nie uciekniemy. W jego opinii polskie banki będą początkowo przenosiły do chmury mniej znaczące programy, a w końcu dojdą do najbardziej wrażliwych.

Uzgodniono, że przedstawiciele banków w ramach Forum Technologii Bankowych będą dzielić się swoimi doświadczeniami przy wdrażaniu usług związanych z chmurą obliczeniową.