Teresa Czerwińska: EBI chce w 2021 roku udzielić w Polsce finansowania na co najmniej 5,2 mld euro

Teresa Czerwińska: EBI chce w 2021 roku udzielić w Polsce finansowania na co najmniej 5,2 mld euro
Źródło: EBI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny chce w tym roku udzielić w Polsce finansowania na kwotę co najmniej 5,2 mld euro, czyli tyle ile w 2020 r. - poinformowała w trakcie konferencji prasowej online wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. Finansowanie EBI na "zielone" projekty w Polsce powinno być w 2021 r. wyższe niż 41 proc. całości przydzielonych środków.

Życzę sobie co najmniej utrzymania poziomu (finansowania EBI w Polsce w 2021 r. – przyp. red.) 5,2 mld euro.

– powiedziała Czerwińska, odnosząc się do poziomu finansowania EBI w Polsce w 2020 r.

„Z roku na roku staramy się, by wolumen transakcji był wyższy. (…) On od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 1 proc. PKB. Życzyłabym sobie, by w bieżącym roku to było co najmniej tyle, ile w roku ubiegłym (…) ale naszą ambicją jest (…), by rozmiar finansowania w tym roku był wyższy. Mamy przygotowany solidny +pipeline+ na bieżący rok, który obejmuje również wiele projektów z zakresu zielonej transformacji” – dodała.

Sektor publiczny i prywatny w Polsce otrzymał w 2020 r. finansowanie z grupy EBI o łącznej wartości 5,2 mld euro. Kredyty udzielone przez EBI sięgnęły 4,6 mld euro. Z kolei Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) wsparł firmy z sektora MŚP kwotą 600 mln euro w gwarancjach i inwestycjach.

W prezentacji EBI napisano, że pod względem wielkości finansowania był to piąty wynik wśród państw UE w wartościach bezwzględnych.

Polskie MŚP otrzymały 1,527 mld euro finansowania

Czerwińska poinformowała, że z 5,2 mld euro polskie MŚP otrzymały 1,527 mld euro finansowania, na innowacje przeznaczono 1,225 mld euro, na środowisko 1,086 mld euro, a na infrastrukturę 1,374 mld euro.

1/3 środków w 2020 r. została przeznaczona na walkę z pandemią Covid-19, a zielone finansowanie osiągnęło 41 proc. całego finansowania EBI w Polsce w 2020 r. wobec 31 proc. w 2019 r. i 22 proc. w 2018 r.

Czytaj także: Z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego do polskich firm trafi co najmniej 20 mld złotych >>>

Cytowana w komunikacie EBI Czerwińska wskazała, że bank będzie ponownie chciał zwiększyć udział zielonego finansowania w 2021 r.

W lutym EBI spodziewa się objąć kolejną emisję PFR na kwotę ok. 2 mld zł 

W lutym Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) spodziewa się objąć kolejną emisję obligacji Polskiego Funduszu Rozwoju o wartości ok. 2 mld zł – powiedziała także Teresa Czerwińska.

„Umowa (o współpracy EBI z PFR – przyp. red.) została podpisana jako umowa ramowa. Nie chciałabym specjalnie zdradzać pewnych szczegółów, ponieważ prowadzimy rozmowy z PFR, ale niewątpliwie będziemy tę współpracę kontynuować. Jeżeli tylko jest taka chęć ze strony PFR, to jesteśmy gotowi, by takiego wsparcia udzielać. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. (…) Z mojej strony jest deklaracja, oczekiwanie kontynuacji tej współpracy i kolejnych transz, jeżeli taka będzie potrzeba” – powiedziała Czerwińska.

„Skoro już mówimy o naszych rozmowach z PFR, w lutym jeszcze się spodziewamy objęcia dodatkowej emisji i myślę, że będzie to kwota ok. 2 mld zł” – dodała. 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją UE udzielającą długoterminowych pożyczek, należącą do państw członkowskich UE. EBI udziela długoterminowego finansowego wsparcia znaczącym inwestycjom, przyczyniając się do osiągania celów Unii Europejskiej.

Źródło: PAP BIZNES