Teradata Database 14 jeszcze łatwiejsza w obsłudze i bardziej wydajna

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

teradata.01.250x91Innowacje prowadzą na rynku dzięki rozszerzonym możliwościom zarządzania obciążeniem, zoptymalizowanym danym o różnej temperaturze, funkcjom czasowym, bezpieczeństwu i możliwościom przenoszenia aplikacji.

Teradata największa na świecie firma oferująca rozwiązania z dziedziny analityki danych, wprowadziła platformę Teradata Database 14, przełomową bazę danych, sprawiającą, że środowisko analityczne przedsiębiorstwa działa szybciej, jest bardziej intuicyjne dla użytkownika i lepiej wspiera zaawansowaną analitykę. Teradata Database opracowano z myślą o złożoności problemów, z jakimi styka się informatyka w dobie ogromnych ilości danych, rosnących portfeli aplikacji, nacisków na bezpieczeństwo oraz gwałtownie rosnącego obciążenia systemów.

Dzięki rozszerzeniom i dodatkom do systemu Teradata Database, przedsiębiorstwa będą mogły o wiele szybciej wdrożyć swoje hurtownie danych oraz w krótszym czasie dostarczyć wartość biznesową dla użytkowników analitycznych. Zyskają nowe możliwości obrócenia skomplikowanych danych w dynamiczne rozwiązania pracujące z maksymalną wydajnością. Ponadto, dzięki ulepszeniom wbudowanej funkcjonalności, Teradata sprawia, że operacje na hurtowniach danych są o wiele prostsze, ograniczając wymagany nakład pracy wymagany dla uzyskania bezprecedensowej wydajności.

“Platforma Teradata to najbardziej inteligentna wysokowydajna baza danych do zastosowań analitycznych. Koniec i kropka”, powiedział Scott Gnau, prezes Teradata Labs w Teradata Corporation. “Posiada wbudowaną rozległą funkcjonalność umożliwiającą automatyzację czasochłonnych czynności w szerokim zakresie zadań – od zarządzania obciążeniem i decyzji o kompresji do wirtualnego partycjonowania zasobów i automatycznego uwzględniania uwarunkowań czasowych To znakomicie usprawnia ogólną wydajność i łatwość zarządzania bazą danych. Pod względem szybkości i łatwości użycia Teradata zawsze była niedościgniona, a dzięki platformie Teradata Database 14 jeszcze zwiększamy tę przewagę.”

Bardziej inteligentna baza danych zapewniająca bardziej inteligentną analizę Korzystanie ze zintegrowanej hurtowni danych dla celów business intelligence wymaga “inteligencji.” Prócz kompetencji zawodowych analityków korporacyjnych i pracowników IT pracujących z systemem, baza danych wymaga inteligentnej automatyki wbudowanej do procedur zarządzania obciążeniem, bezpieczeństwem, obiegiem danych, kompresją oraz funkcjami związanymi z wymiarem czasu. Teradata Database rozszerza istniejące możliwości i dodaje zupełnie nowe funkcje we wszystkich tych obszarach.

Pomimo, że gro uwagi przy tworzeniu nowej bazy danych poświęca się tradycyjnie rozumianej wydajności, to raczej szerzej rozumiana wydajność całkowita i łatwość zarządzania systemem sprawia, że na co dzień odczuwamy te usprawnienia”, powiedział Neil Raden, wiceprezes i główny analityk w firmie Constellation Research. “Największe znaczenie ma fakt, że baza danych stale osiąga założone cele. Teradata cały czas jest liderem zarówno w zakresie zarządzania i przekazywania informacji jak i aktywowania decyzji biznesowych.”

Wszystkie nowe cechy i wszystkie ulepszenia systemu Teradata Database ukierunkowane były na potrzeby klientów, a każda z nich miała na celu wspieranie użytkowników korporacyjnych tworzących nową wartość czy też “aktywa danych” dla swoich przedsiębiorstw poprzez analitykę. Ulepszenia odzwierciedlają codzienne potrzeby oraz cele obecne w zaawansowanych środowiskach analitycznych.

Zarządzanie obciążeniami – Wiodące w branży procedury Teradata odpowiadające za zarządzanie obciążeniem obejmują teraz także partycje wirtualne przypisujące zasoby systemu do odpowiednich grup czy jednostek przedsiębiorstwa. Po ustaleniu priorytetów użytkowników, baza danych Teradata stosuje procedury “deterministycznego przypisywania priorytetów”, aby dynamicznie zarządzać zasobami całego systemu w celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla zadań. Oznacza to, że zapytania o niskim priorytecie mogą stracić nieco zasobów, podczas gdy szersze zasoby mogą być skierowane do użytkowników o większych potrzebach. Dzięki temu jednostki przedsiębiorstwa pracujące nad projektami o wyższych priorytetach otrzymują priorytetowe zasoby systemu, których potrzebują (włącznie z procesorami i zasobami wejścia/wyjścia), dzięki czemu spełnione zostaną postanowienia umów serwisowych czy osiągnięte cele przedsiębiorstwa.

Procedury zarządzania obciążeniami opracowane przez Teradata wspierają firmy starające się wykorzystać gwałtownie rosnące objętości danych – od dużych ilości tradycyjnych danych oraz pojawiających się danych typu ‘big data’ generowanych przez media społecznościowe, interakcję w sieci, handel elektroniczny, czujniki, sprzęt i urządzenia przenośne. System Teradata Database potrafi zareagować na nowe potrzeby wykorzystując różnorodne typy danych poprzez/stosując analitykę w czasie rzeczywistym.

Na przykład, baza danych Teradata Database wykorzystuje wirtualne partycje w celu rozdziału dostępnych zasobów systemu na części przypisane aplikacjom lub ich grupom. Można te właściwości wykorzystać na przykład w celu odzwierciedlenia udziału w inwestycji przy podziale wirtualnych zasobów, gdzie dział marketingu odgrywałby najważniejszą rolę, a zatem otrzymałby 35 procent systemu, produkcja otrzymałaby wtedy 25 procent, dział finansowy otrzymałby 30 procent, a dla pozostałych działów przypisano by pozostałych 10 procent zasobów.

Jednakże zastosować można także bardziej szczegółowe procedury zarządzania obciążeniami systemu. Przykładowo dział marketingu mógłby określić swoje priorytety, a administratorzy systemu opracowaliby system zarządzania obciążeniami kontrolujący ilość przypisaną temu działowi w celu zapewnienia, że procedury dostosowania strony internetowej do potrzeb klientów otrzymają najwyższy priorytet i będą pracować, jako zadanie kluczowe tak, by zapewnić spełnienie SLG (umowy serwisowej). I odwrotnie, analiza segmentacji otrzymywałaby mniej zasobów, bowiem ma niższy priorytet, zgodny z mniejszymi wymaganiami w zakresie wydajności. Jednocześnie dział finansowy może określić zupełnie inny schemat zarządzania obciążeniami w oparciu o kombinację aplikacji oraz kalendarza, tak, aby aplikacje związane z zamknięciem raportów finansowych na koniec miesiąca i kwartału otrzymały w razie potrzeby pozycje priorytetowe.

Kompresja danych używanych z mniejszą częstotliwością -platforma Teradata Database rozszerzyła wykorzystanie hybrydowych metod przechowywania danych w celu uzyskania bardziej inteligentnego zarządzania danymi w zależności od ich wagi, przy czym dane “gorące” to te najpotrzebniejsze dane, a “chłodne” to te wykorzystywane najrzadziej. To jedyne w branży rozwiązanie zarządzające wirtualną przestrzenią dyskową, które automatycznie przenosi i kompresuje lub dekompresuje dane pomiędzy rodzajami dysków tak, by uzyskać optymalne wyniki i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dzięki temu dane nie stają się danymi martwymi.

System Teradata Database 14 w sposób inteligentny zarządza danymi tak, by uzyskać największą efektywność pracy, optymalizując zwrot z wykorzystania zasobów systemowych. Automatycznie kompresuje „najchłodniejsze’, czyli najmniej użytkowane dane w systemie, aby zaoszczędzić na przestrzeni dyskowej. Przechowywanie danych w naturalnej, nieskompresowanej formie, gdy te są użytkowane, oznacza maksymalizację wydajności przez unikanie dodatkowego obciążenia procesorów zadaniami dekompresji. Automatyczna kompresja rzadziej używanych danych pozwala na przechowywanie największej ilości danych przy najbardziej optymalnych kosztach. Dzięki samozarządzającej konstrukcji systemu Teradata procedury te nie wymagają interwencji personelu.

Przy coraz powszechniej rosnących wolumenach przetwarzanych danych organizacje potrzebują systemów, które będą na tyle inteligentne, by dynamicznie zdecydować, które dane dla danej jednostki są „gorące”, a które „chłodne”. Dane, na które jest większe zapotrzebowanie muszą zostać przeniesione na najszybszą pamięć masową, a dane o niższym poziomie aktywności mogą być magazynowane na nośnikach wolniejszych. Dane chłodne kompresowane są aż pięciokrotnie, aby koszty ich przechowywania były jak najniższe. Dzięki bazie danych Teradata (Teradata Database) system wirtualnego przechowywania danych Teradata Virtual Storage usprawnia inteligentne zarządzanie danymi poprzez automatyczną dekompresję i relokację dotychczas chłodnych danych do szybszych urządzeń w miarę, jak zapotrzebowanie na nie rośnie. Przykładowo, baza danych Teradata rozpozna, w którym momencie archiwalne dane z tego samego miesiąca poprzedniego roku wymagać będą przeniesienia z archiwum i to bez pracochłonnej interwencji ze strony administratora bazy.

Rozszerzone możliwości analizy danych z uwzględnieniem wymiaru czasu.

Teradata rozbudowuje i rozszerza funkcje analizy danych zmiennych w czasie, dając klientom możliwość wychwycenia i śledzenia zmian historycznych ewoluujących danych ich przedsiębiorstwa. Baza danych Teradata tworzy kompletny obraz działalności organizacji w dowolnym momencie w czasie – a teraz jest to możliwe z dowolnego miejsca na świecie.

Funkcje kalendarzowe Teradata są obecnie na tyle elastyczne, że potrafią uwzględniać lokalne zwyczaje w biznesie o charakterze globalnym. Na przykład, raporty tygodniowe, jak informacje o wypłatach czy stanach magazynowych, mogą automatycznie uwzględniać fakt, że w pewnych częściach świata tydzień rozpoczyna się w niedzielę, a w innych, pierwszym dniem tygodnia jest poniedziałek.

Bezpieczeństwo – poziom bezpieczeństwa został rozbudowany do poziomu rekordów, co pozwala jedynie użytkownikom o odpowiednich uprawnieniach na dostęp do szczegółowych danych. Przykładowo, regionalni kierownicy sprzedaży mogą uzyskać dostęp do globalnych danych dotyczących sprzedaży z innych regionów, przy jednoczesnej blokadzie indywidualnych wyników sprzedaży i wynagrodzeń indywidualnych sprzedawców. Jednocześnie administratorzy działu HR czy sprzedaży zobaczą jedynie ranking pojedynczych osób z działu sprzedaży na potrzeby programów motywacyjnych, nie uzyskując dostępu do danych łącznych czy regionalnych. Ten system bezpieczeństwa w zależności od potrzeb może mieć dowolną głębokość i ilość warstw.

Migracja aplikacji – możliwości przenoszenia aplikacji i migracji danych Firma Teradata poprawiła możliwość łatwej migracji aplikacji i danych z mniej wydajnych platform oraz doskonałego radzenia sobie z trudnościami związanymi z pojawiającymi się danymi typu „big data”. Niektóre z tych możliwości to:

Dodatki do systemu Teradata Database 14 – Nowe funkcje bazy danych Teradata czynią jeszcze łatwiejszym migrację danych i powiązanych aplikacji z konkurencyjnych baz danych. System Teradata 14 otrzymał/zawiera szereg nowych funkcji i rodzajów danych, ułatwiających migrację z baz danych typu OLTP, włącznie z:

  • Funkcje obsługi wyrażeń regularnych (Regular Expression Functions) – pozwalają na wyeliminowanie skomplikowanych zadań programistycznych jakich wymaga interpretacja dzienników web-owych czy innych ciągów tekstowych w języku SQL.
  • Funkcje obsługi formatu daty (Date Functions) – umożliwiają redukcję czasu programowania przez konwersję do jednego spójnego formatu i zarządzanie danych związanych z datą i czasem, które mogą być przechowywane w wielu formatach, oraz sprawdzanie tych danych.
  • Nowe typy danych ( ARRAY oraz NUMBER), co ułatwia migrację z innych baz danych

System Teradata Database 14 będzie dostępny od grudnia 2011, a wersja beta dostępna jest już teraz. Baza danych Teradata jest wysokowydajnym systemem analitycznym, który leży u podwalin całości rodziny platform Teradata dostosowanych do potrzeb klienta. Obejmuje ona hurtownię danych Teradata Active Enterprise Data Warehouse, aplikację Data Warehouse Appliance, wysokowydajną aplikację Extreme Performance Appliance, aplikację Extreme Data Appliance oraz aplikację Data Mart Appliance. Oprócz pięciu platform rodziny Teradata Purpose-Built Paltform dostosowanych do potrzeb klienta, system Teradata Database 14 dostępny jest także tylko jako oprogramowanie Data Mart Edition oraz jako system Teradata Express przeznaczony dla systemów przetwarzania w chmurze.