Temat numeru: Wiedzieć, znaczy zarabiać: Bank BPS wspiera samorządy
Wiedzieć, znaczy zarabiać - pod takim hasłem odbył się, wspierany przez Bank BPS SA, cykl 16 konferencji zorganizowanych dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego przez kwartalnik "Europejski Doradca Samorządowy".
Mirosław Potulski
Rangę wydarzeniu niewątpliwie nadały patronaty udzielone przez resort finansów i rozwoju regionalnego, Związek Banków Polskich, samorządy miast gmin i województw oraz udzielane indywidualnie dla każdej konferencji patronaty honorowe marszałków województw.
Ogromne zainteresowanie konferencją ze strony samorządowców, objawiające się imponującą frekwencją oraz wystąpienia zakończone gromkimi brawami, których nie brakowało podczas spotkań, świadczą o dużym sukcesie projektu. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że Bank Polskiej Spółdzielczości SA był jednym z partnerów generalnych przedsięwzięcia. Konferencje pokazały, jak duża jest potrzeba bezpośredniego kontaktu JST z przedstawicielami banków, czego dowodem było również zaangażowanie w kuluarowe rozmowy, dające szansę na bieżące wyjaśnienie powstałych pytań czy wątpliwości.
Udział Grupy BPS w konferencjach był jak najbardziej uzasadniony. Banki spółdzielcze od zawsze są partnerami jednostek samorządu terytorialnego – ukształtowane przez lokalne warunki, są głęboko osadzone w miejscowych środowiskach. Duże znaczenie w ich działalności ma współpraca z samorządami terytorialnymi. Jest ona wpisana w misję banków. Wspierając inicjatywy sektora publicznego, aktywnie uczestniczą w rozwoju gospodarczym i społecznym mikroregionów i regionów. Finansują bowiem nie tylko bieżące wydatki samorządów, lecz również projekty inwestycyjne, w tym infrastrukturalne, tworzące bazę materialną do prowadzenia działalności gospodarczej i bytowej.
Rozległa sieć dystrybucyjna banków spółdzielczych (ponad 1600 placówek bankowych) oraz wzajemne oddziaływanie tych lokalnych instytucji poprzez system podatkowy i rynek pracy stanowią ważne atuty ich współpracy.
Według stanu na 30 czerwca 2010 r. banki spółdzielcze zrzeszone z Bankiem BPS SA oraz Bank Zrzeszający prowadziły obsługę ponad 2000 jednostek samorządów terytorialnych, tj. około 54 proc. wszystkich polskich JST. Współpraca systematycznie wzrasta – w ciągu ostatnich 3 lat ilość kredytów udzielonych w obszarze segmentu JST wzrosła dwukrotnie.
Bank BPS SA – z racji pełnienia funkcji zrzeszeniowej – zapewnia zrzeszonym bankom spółdzielczym warunki współpracy z samorządami lokalnymi. Podejmuje inicjatywy i działania mające na celu umacnianie więzi z tymi podmiotami oraz pobudzanie inicjatyw rozwojowych lokalnych środowisk.
W 2008 r. bank zlecił Instytutowi Badań nad Gospodarką Rynkową przygotowanie raportu w sprawie oceny potencjału biznesowego powiatów i województw w Polsce w perspektywie kilku najbliższych lat. Na jego podstawie opracowany został dokument o aktywności kredytowej zrzeszenia (Banku BPS SA i zrzeszonych banków spółdzielczych) i jego możliwości w zakresie wspierania rozwoju lokalnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.
Inicjował także spotkania z marszałkami województw, na których prezentowany był potencjał zrzeszenia oraz oferta różnorodnych form wsparcia lokalnego biznesu i agrobiznesu.
W ramach współpracy z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej, Bank BPS był współorganizatorem konkursu „Laur Gospodarności” przeznaczonego między innymi dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, które w ciągu ostatnich pięciu lat przy realizacji projektów z zakresu infrastruktury technicznej i społecznej korzystały z zewnętrznego wsparcia finansowego.
Współpracę z samorządami propaguje również Dom Maklerski Banku BPS. Prowadzone dla gmin prezentacje jego oferty produktowej tworzyły możliwości współpracy tych podmiotów ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi. Dom Maklerski współorganizował emisję obligacji komunalnych m.st. Warszawy o wartości 2 mld zł. Przeprowadził również emisję tych papierów dla 19 jednostek samorządowych w wysokości 650 mln zł. Projekty te prowadzone były z bankami spółdzielczymi działającymi na obszarze gmin i powiatów.
Bank BPS SA i banki spółdzielcze oferują samorządom różnorodne formy wsparcia:
- szeroki wachlarz produktów i usług; produkty rozliczeniowe (prowadzenie rachunków w złotych i w walutach obcych, obsługę operacji krajowych – gromadzenie środków i przeprowadzanie rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością, bankowość elektroniczną, karty płatnicze), transakcje rynku pieniężnego (lokaty, obligacje, bony skarbowe i pieniężne), kredyty obrotowe, w tym na finansowanie przejściowego niedoboru budżetu oraz kredyty inwestycyjne finansujące m.in. projekty współfinansowane środkami unijnymi oraz programy rządowe realizowane na szczeblu samorządowym w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz ochrony środowiska, a także finansujące wydatki nieznajdujące pokrycia w planowanych dochodach samorządów;
- obsługę emisji obligacji komunalnych;
- doradztwo i pomoc w wykorzystaniu środków funduszy Unii Europejskiej; w placówkach banków spółdzielczych i Banku BPS SA funkcjonuje ok. 1200 punktów doradztwa unijnego. Świadczą one usługi w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków funduszy strukturalnych, informują o zasadach udzielania pomocy unijnej, świadczą pomoc w doborze optymalnych dla projektów instrumentów finansowych, w skompletowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz w sporządzeniu biznesplanów, współpracują z zewnętrznymi firmami doradczymi wyspecjalizowanymi w zakresie opracowania projektów, finansują i rozliczają te projekty oraz zabezpieczają je przed ryzykiem.
Cieszy mnie fakt, że w konferencję zaangażowały się wszystkie trzy funkcjonujące na rynku zrzeszenia banków spółdzielczych. Wspólna działalność ponad podziałami na pewno przyczynia się do rozwoju całego sektora polskiej bankowości spółdzielczej, wzmacniając go i ujednolicając wewnętrznie.