Temat numeru: Grupa BPS naturalnym partnerem JST

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Bankowość spółdzielcza to bankowość relacyjna, która w szczególny sposób łączy działalność komercyjną z realizowaną misją społeczną. Oferujemy klientom nie tylko szeroką gamę nowoczesnych usług i produktów bankowych, ale również zbiór wartości - takich jak duch solidarności, lojalności, odpowiedzialność i bezpieczeństwo.

Sławomir Szurnicki

Lokalna inicjatywa poparta dobrze zarządzanymi finansami daje efekt udanej współzależności lokalnej. Ścisła współpraca banku spółdzielczego ze społecznością lokalną wspiera wzrost gospodarczy, stymuluje rozwój przedsiębiorczości oraz realizuje cele związane z zaspakajaniem potrzeb i podnoszeniem poziomu życia mieszkańców.

Bardzo istotna w przypadku bankowości spółdzielczej jest także działalność pozabankowa na rzecz miejscowych środowisk. Bankowość spółdzielczą tworzą mieszkańcy danej gminy, którzy jako udziałowcy banku spółdzielczego podejmują decyzje o udzielaniu wsparcia lokalnym instytucjom oraz dofinansowaniu inicjatyw artystycznych i charytatywnych. Ta działalność banków spółdzielczych od początku ich istnienia spotyka się ze zrozumiałą aprobatą lokalnych środowisk.

Historia i tradycja świadczenia usług na rzecz lokalnych społeczności, w szczególności jednostek samorządu terytorialnego nadały bankom spółdzielczym charakter banków lokalnych, co wyróżnia je spośród innych polskich banków komercyjnych. Bliskość, decentralizacja, szybkość podejmowania decyzji, indywidualne podejście oraz elastyczna oferta produktowa budują naszą przewagę konkurencyjną.

Bankowość spółdzielcza funkcjonuje głównie w małych miejscowościach, dzięki czemu doskonale znamy swoich klientów, ich oczekiwania i potrzeby, eliminując w ten sposób zjawisko anonimowości coraz częściej spotykane w obsłudze klienta. Usytuowanie ośrodka decyzyjnego bliżej klienta nadaje relacjom partnerski charakter. Taki model istotnie zwiększa sprawność operacyjną banków spółdzielczych, dając im wyraźną przewagę konkurencyjną w stosunku do banków komercyjnych. Ogromny potencjał tkwi także w skali działalności sektora bankowości spółdzielczej, której sieć placówek i bankomatów należy do największych w kraju.

Banki spółdzielcze nawet w obliczu kryzysu nie ograniczyły akcji kredytowej. Ta postawa spotkała się z uznaniem sektora bankowego oraz oczywiście klientów. Bankowość spółdzielcza jako nieliczna grupa biznesowa dała poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w trudnych czasach, umożliwiając przedsiębiorcom dalsze funkcjonowanie i rozwój. Kryzys finansowy jednoznacznie wskazał potrzebę silnej grupy banków spółdzielczych funkcjonujących w oparciu o wyłącznie polski kapitał.

Obsługa samorządów – nowoczesna oferta po konkurencyjnych cenach

Banki spółdzielcze świadome misji i roli, jaką odgrywają w polskim systemie bankowym, posiadają kompleksową ofertę dedykowaną dla jednostek samorządów terytorialnych. Obejmuje ona bieżące zarządzanie środkami finansowymi, produkty kredytowe, a także doradztwo w zakresie finansowania inwestycji. Bank aktywnie uczestniczy w zamówieniach publicznych na kompleksową obsługę budżetu oraz udzielanie kredytów na sfinansowanie niedoboru budżetu czy innych wydatków inwestycyjnych ponoszonych przez samorządy. Produkty o wysokim standardzie bank oferuje także dla pracowników podmiotów segmentu finansów publicznych.

Jednostkom samorządu terytorialnego (JST) oferujemy rachunki rozliczeniowe w złotych i w walutach wymienialnych. Prowadzone przez Bank BPS rachunki rozliczeniowe pozwalają gromadzić środki w swobodny i wygodny sposób, przeprowadzać rozliczenia oraz atrakcyjnie lokować nadwyżki finansowe. W zależności od potrzeb oraz oczekiwań proponujemy otwarcie i prowadzenie rachunków rozliczeniowych (bieżącego i pomocniczych) w złotych i w walutach wymienialnych (EUR, USD, GBP).

Elektroniczne kanały dostępu do rachunków bankowych pozwalają w prosty i bezpieczny sposób zarządzać środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku.

Główne zalety korzystania z bankowości elektronicznej to przede wszystkim możliwość szybkiego dostępu do środków na rachunku bankowym i informacji bankowych, ułatwienie zarządzania płynnością finansową JST oraz zmniejszenie kosztów obsługi bankowej (opłaty za przelewy są niższe od opłat za przelewy składanych w placówce banku).

Karty płatnicze

Jednostkom samorządu terytorialnego oferujemy karty płatnicze typu Business, które pozwalają w wygodny sposób dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku.

Transakcje rynku pieniężnego

Banki spółdzielcze z Grupy BPS oferują szeroką gamę produktów depozytowych przygotowanych pod indywidualne wymagania i możliwości klienta. Wysoka jakość kwotowań oraz stały telefoniczny kontakt, zapewniający profesjonalną opiekę dealera, pozwala na stosowanie odpowiedniego produktu depozytowego dostosowanego do indywidualnych wymagań klientów. Oprocentowanie depozytów może być powiązane ze stawką referencyjną WIBID lub aktualną stawką na rynku międzybankowym

Bank oprócz standardowych lokat terminowych oferuje klientom lokaty negocjowane, zawierane w drodze indywidualnych negocjacji z Departamentem Skarbu oraz skarbowe papiery wartościowe emitowane przez Ministerstwo Finansów w celu finansowania deficytu budżetowego. Jest możliwość zakupu obligacji o stałym lub zmiennym oprocentowaniu o terminach zapadalności od kilku miesięcy do 30 lat. Wartość nominalna obligacji to 1000 PLN, co pozwala na precyzyjne dostosowanie kwoty inwestycji do potrzeb klienta.

Finansowanie działalności

Banki spółdzielcze z Grupy BPS posiadają ofertę zapewniającą kompleksową obsługę każdego budżetu JST. Gwarantujemy profesjonalną obsługę zarówno samorządów gminnych, powiatowych, jak i struktur wojewódzkich. Kompleksowo obsługujemy także jednostki zależne, spółki komunalne oraz inne jednostki sektora finansów publicznych, takie jak państwowe szkoły wyższe, państwowe fundusze celowe, samodzielne zakłady opieki zdrowotnej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy.

Obsługę kredytową może prowadzić każdy bank spółdzielczy, wybrany przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, po przeprowadzeniu procedury przetargowej w trybie określonym w ustawie Prawo zamówień publicznych.

Atutem oferty banków spółdzielczych z Grupy BPS jest zrozumienie potrzeb samorządów, elastyczność w dostosowaniu oferty produktowej, proceduralnej i cenowej oraz sprawność, profesjonalizm i zaangażowania naszych pracowników. Oferowana jednostkom samorządu terytorialnego szeroka paleta kredytowych produktów bankowych, w tym na wsparcie w ramach absorpcji funduszy strukturalnych, pozwala zaspokoić zarówno podstawowe, jak i bardziej złożone potrzeby naszych klientów, a tym samym przyczynić się w znacznej mierze do ich rozwoju i sukcesów.

Zmyślą o potrzebach, dotyczących pokrycia niedoboru budżetu JST, finansowania wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach, spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów, banki spółdzielcze z Grupy BPS proponują jednostkom samorządu terytorialnego kredyty obrotowe i inwestycyjne oraz obligacje komunalne. Szczególnie atrakcyjnym źródłem finansowania, w kontekście planowanych zmian w funkcjonowaniu jednostek samorządowych są obligacje komunalne.

Emisja obligacji komunalnych to nowoczesne źródło pozyskania środków finansowych, a zarazem szansa powiększenia potencjału inwestycyjnego jednostek samorządowych.

Za obligacje komunalne uważa się dłużne papiery wartościowe w randze długu publicznego, które emitowane są przez jednostki samorządu terytorialnego w celu finansowania projektów inwestycyjnych. Projekty te realizowane są w ramach zadań, do wypełniania których jednostki zostały powołane.

Obligacje stanowią doskonały sposób finansowania programów inwestycyjnych z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej oraz umożliwiają współfinansowanie projektów inwestycyjnych społeczności lokalnych. To doskonały sposób pozyskania wsparcia i zrozumienia lokalnej opinii publicznej dla działań podejmowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Nad powodzeniem oraz profesjonalną obsługą transakcji pozyskania kapitału – na wszystkich etapach projektu – czuwa zespół specjalistów, którzy zdobywali doświadczenie, pracując w największych instytucjach finansowych w Polsce, uczestnicząc w procesach przygotowania emisji wielu spółek giełdowych i obsługując transakcje giełdowe największych podmiotów i inwestorów.

Banki spółdzielcze z Grupy BPS we współpracy z Domem Maklerskim Banku BPS oferują obsługę emisji obligacji komunalnych w drodze oferty publicznej bądź prywatnej. Współpraca z emitentem obejmuje następujące etapy:

  • analiza sytuacji finansowej jednostki samorządu terytorialnego oraz opracowanie koncepcji emisji obligacji z uwzględnieniem potrzeb inwestycyjnych jednostki samorządowej i struktury finansowania inwestycji,
  • sporządzenie memorandum informacyjnego,
  • opracowanie kompleksowej dokumentacji emisyjnej,
  • organizacja emisji i sprzedaż obligacji na rynku pierwotnym,
  • obsługa finansowo-prawna,
  • przygotowanie i prowadzenie depozytu i ewidencji obligacji, obsługa wypłaty należnych odsetek i wykupu obligacji oraz organizacja rynku wtórnego dla obligacji emitowanych w drodze oferty prywatnej.

Emisja obligacji komunalnych może stanowić także ważny element strategii promocyjnej samorządu. Sam fakt emisji oraz idące za tym obowiązki informacyjne, przy aktywnym wsparciu działań promocyjnych pozwalają na kształtowanie wizerunku jednostki samorządu terytorialnego, jako podmiotu innowacyjnego i dynamicznie się rozwijającego. Może to w konsekwencji mieć duży wpływ na zachęcenie prywatnych inwestorów do zaangażowania się terenie działania JST. To zaś pozwala na długoterminowy rozwój gospodarczy regionu i jednocześnie pozytywnie wpływa na poziom życia społeczności lokalnej, co doskonale komponuje się z rolą i charakterem banku spółdzielczego, jako banku lokalnego.