Technologie: Pogrywanie w zielone

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

W bankowości różnica w poborze energii, w okresie wzmożonego użycia infrastruktury teleinformatycznej a okresem czuwania może przekroczyć 50 proc. Podobnie jak w innych dużych firmach pobór mocy przez urządzenia IT jest największy w godz. 8-18. Wieczory, noce, weekendy i święta to okresy mniejszego poboru przez serwery i urządzenia klimatyzacyjne. Nic dziwnego, że banki szukają okazji do zredukowania tych skoków do niższych wartości.

Jacek Matwiejczyk

W 2015 r. urządzenia podłączone w Unii Europejskiej do szerokopasmowego internetu będą zużywać 50 TWh! – alarmuje Instytut Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Zdaniem analityków Gartnera logiczną konsekwencją rosnących kosztów energochłonności sieci informatycznych w dużych organizacjach będzie pojawienie się w kosztorysach po stronie wydatków nowych pozycji – kosztów emisji i kontroli dwutlenku węgla. Działania korzystne dla środowiska naturalnego wprowadza i promuje właśnie zielona informatyka. Składają się na nią recykling zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, ograniczanie zużycia energii czy zmniejszenie emisji, wprowadzanie strategii funkcjonowania firm, które mają na celu redukcję negatywnego wpływu na środowisko.

Ekologiczna wirtualizacja

Jednym z przykładów zielonej strategii jest wirtualizacja serwerów i korzystanie z usług typu cloud computing, które są oferowane przez firmy zewnętrzne, lecz bez konieczności instalowania i administrowania własnym sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem. Według Gartner, badającego regularnie sektor informatyczny w najbliższym czasie aż 20 proc. firm na świecie nie będzie miało własnych zasobów IT. Zastąpią je między innymi wirtualne serwery, które pozwolą lepiej zarządzać zużyciem energii i zmniejszać emisję dwutlenku węgla.

– Stosując wirtualizację, firmy oszczędzają na wynajmie powierzchni pod serwery, ubezpieczeniu sprzętu czy klimatyzację – wymienia Beata Wieczorek, prezes CTS. – Przejście na cloud computing to z kolei redukcja wydatków na podróże służbowe i przyspieszenie wymiany informacji w czasie rzeczywistym. Przejście na elektroniczny obieg dokumentów zwiększa wydajności pracy i kontrolę jej jakości – dodaje.

Ekologiczna Polska

W naszym kraju rozwój zielonych technologii monitoruje firma Customized Training Solutions (CTS). Kilka miesięcy temu ruszyło drugie ogólnopolskie badanie Green IT. Ubiegłoroczne pokazały, że znaczna część ankietowanych dobrze zna zalety proekologicznego zarządzania sprzętem IT. Polscy przedsiębiorcy i szefowie firmowej informatyki najczęściej wymieniają:

 • zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co obniża koszty utrzymania infrastruktury IT
 • efektywniejsze wykorzystanie sprzętu (dłuższa żywotność)
 • zastosowanie najnowszych technik oraz oprogramowania do wirtualizacji ogranicza liczbę maszyn oraz miejsca, a zatem zmniejszy koszty utrzymania.

Spora część ankietowanych umiała wymienić co najmniej jedną metodę oszczędzania energii pracy komputera, a także wymienić co najmniej jedną ekologiczną zaletę stosowania monitorów LED.

Inna sprawa, że ponad 70 proc. ankietowanych nie stosuje w firmie zarządzania energią sprzętu sieciowego. Wynika to z faktu, że nawet w firmach, w których zarządza się energią na poziomie stacji roboczych i serwerów bardzo często zapomina się o urządzeniach sieciowych (drukarki, przełączniki, rutery itp.) Drugi powód to brak odpowiednich narzędzi pozwalających na kontrolowanie i centralne zarządzanie tego segmentu.

Na pytanie dotyczące podania przynajmniej jednej metody działań recyklingowych związanych z wymianą sprzętu komputerowego respondenci wymieniali między innymi:

 • w momencie wymiany sprzętu na nowy istnieje możliwość oddania starego sprzętu do utylizacji ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI