Technologie: Gadżety przyszłości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Czytniki książek elektronicznych i tablety, które mają zagospodarować nowy segment na rynku małych komputerów przenośnych, to urządzenia, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się obowiązkowym wyposażaniem bankowca. A w domach powinniśmy zacząć robić miejsce dla telewizorów umożliwiających oglądanie obrazu w trójwymiarze.

Marek Jaślan, korespondencja z Las Vegas

Czy w dobie internetu jest sens organizować wielkie imprezy targowe, na których firmy prezentują swe najnowsze produkty, skoro teoretycznie równie dobrze można zrobić to przez sieć? Gary Shapiro, prezes Consumer Electronic Show (CES), największych na świecie targów elektroniki użytkowej, które w styczniu odbywają się w Las Vegas, twierdzi, że warto. – Coś obejrzeć z bliska, dotknąć, porozmawiać twarzą w twarz z partnerami biznesowymi, to jednak nie zawsze to samo, co kontakt przez internet – uważa Shapiro. A w tym roku padł rekord na CES – było ok. 3 tys. wystawców z ponad 140 krajów. Pokazali 20 tys. urządzeń z 30 kategorii sprzętowych.

 

Tablet zamiast notebooka?

Które z prezentowanych na CES technologii mają szansę najszybciej zadomowić się w instytucjach finansowych i wśród bankowych menedżerów? Niewątpliwie tablety. Co to jest? To urządzenie z dotykową, wirtualną klawiaturą zamiast typowej sprzętowej, łączące w sobie funkcje notebooka i czytnika książek elektronicznych. W zamyśle tablety mają zagospodarować niszę między smartfonem a laptopem. Takie produkty przygotowują praktycznie wszyscy liczący się producenci komputerów od Apple, poprzez Della, HP, a na MSI i Asusie skończywszy.

Jednym z produktów zaprezentowanych w Las Vegas jest deaPad U1 firmy Lenovo, działający pod kontrolą systemu Windows 7 Home Premium. Jego sercem jest procesor Intel Core 2 Duo, wyposażony w dysk twardy 128 GB, 4 GB RAM oraz 11,6-calowy ekran. Jednak cechą najbardziej wyróżniającą ten model jest to, że dotykowy ekran o wadze 0,7 kg można oddzielić od reszty komputera i pracować z nim, jak na tablecie. Tym samym ekran staje się niezależnym tabletem z własnym procesorem ARM, działającym z systemem operacyjnym Skylight. Urządzenie ma pojawić się na rynku w połowie roku i kosztować mniej niż 1000 dolarów.

Poważnie zaistnieć w nowym segmencie chce też firma MSI, która na CES pokazała laptopa z dwoma 10-calowymi ekranami pod nazwą MSI Dual Display Touchscreen. W zamyśle takie urządzenie z dotykową klawiaturą może służyć jako minilaptop albo czytnik książek elektronicznych.

Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Windows 7 i oparte jest na procesorze Intel Menlow i ma dysk o pojemności 32 lub 64 GB. Producent informuje, że na baterii może ono pracować do sześciu godzin. Także Asus zaprezentował serię Eee PC z dotykowym ekranem. Były to dwa modele T91MT i T101MT, które mogą być wykorzystywane jak notebook lub e-reader. Tak jak w iPhonie za pomocą ruchów palca ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI