Technologiczny koniec malwersantów finansowych

Technologiczny koniec malwersantów finansowych
Fot. Stock.Adobe.com/ jirsak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W obecnych czasach płatność gotówką szybko odchodzi w zapomnienie, a ręcznie prowadzone dzienniki, które niegdyś spełniały rolę księgowości można podziwiać jedynie jako muzealną ciekawostkę. Dziś branża finansowa pracuje już wyłącznie na komputerach bądź smartfonach. Nic więc dziwnego, że także malwersanci musieli przenieść się w świat cyfryzacji. I wcale nie jest im tam łatwo funkcjonować.

#Piotr Ossowski, #BSB: Dzięki sieciom neuronowym i algorytmom genetycznym algorytmy, które do tej pory były tworzone przez ludzi, teraz nabierają rzeczywistych kształtów i dopasowują się do schematów nielegalnych działań

Po pierwsze komputery…

Obecnie niemalże wszystkie znane rodzaje nielegalnych operacji bankowych, giełdowych czy skarbowych są błyskawicznie wykrywane przez pracujące w trybie ciągłym usługi nadzorujące.

Wprowadzone algorytmy przy użyciu odpowiednio dużej mocy obliczeniowej (uzyskanej czy to w chmurze czy – dla danych bardziej wrażliwych – w zabezpieczonych serwerowniach) mogą na bieżąco analizować miliony transakcji i wykrywać w nich nieprawidłowości, a procesy uruchomione w tle są w stanie nie tylko wychwycić moment, w którym należy przeprowadzić szybką analizę, ale także powiadomią niezwłocznie o podejrzeniach odpowiednie działy i instytucje.

…a po drugie AI

Kolejnym krokiem rozwijanym w celu przeciwdziałaniu oszustwom finansowym jest coraz większa rola AI w wykrywaniu przestępstw. Już samo podłączenie prostego mechanizmu maszynowego uczenia się znacząco rozszerza zakres wychwytywanych nieprawidłowości.

Dzięki sieciom neuronowym i algorytmom genetycznym algorytmy, które do tej pory były tworzone przez ludzi, teraz nabierają rzeczywistych kształtów i dopasowują się do schematów nielegalnych działań.

Początek końca oszustów na rynku finansowym?

To jednak nie wszystko. Osoby wykonujące podejrzane operacje są nie tylko śledzone w celu nauki ich schematów zachowań  – obecnie rozpatrywane są także ich nielegalne efekty, a odpowiednio wyuczona sieć neuronowa jest w stanie zidentyfikować inne działania powodujące powstanie podobnych wyników.

Dzięki temu niedługo nie otrzymamy już tylko listy niedozwolonych operacji, ale także informacje o tym, na jakie inne zachowania powinniśmy zacząć zwracać uwagę.

Czy to początek końca wymijania prawa w działalności finansowej? Na to wygląda.

Piotr Ossowski, Programista, Departament Wytwarzania Systemów Informatycznych, www.bsb.pl

Źródło: Bazy i Systemy Bankowe Sp. z o.o.