Tauron, PFR i NCBR tworzą razem fundusz CVC, jakiego w Polsce jeszcze nie było
„Utworzenie funduszu CVC stanowi kolejny element budowy w Grupie Tauron ekosystemu współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Oczekujemy, że nowy fundusz przyniesie grupie korzyści dzięki koncentracji działalności na inwestycjach w innowacyjne firmy, które potencjalnie wesprą długoterminowy rozwój grupy. Identyfikacja najciekawszych przedsiębiorstw, oferujących innowacyjne rozwiązania w szeroko pojętej branży energetycznej, przyczyni się zarówno do rozwoju wewnętrznych kompetencji w zakresie zarządzania i współpracy z funduszami inwestycyjnymi, jak i efektywnej komercjalizacji innowacyjnych projektów między innymi w naszym portfolio produktowym” – powiedział prezes Taurona Filip Grzegorczyk, cytowany w komunikacie.
Tauron będzie uczestnikiem dwóch funduszy tworzonych w ramach programów PFR Starter – FIZ oraz BRIdge VC / PFR NCBR CVC. Docelowa kapitalizacja funduszu utworzonego w ramach PFR Starter FIZ wyniesie 50 mln zł, a funduszu utworzonego w ramach PFR NCBR CVC wyniesie 160 mln zł. Udział Tauron w funduszach nie przekroczy odpowiednio 25% i 49%.
#TAURON wraz z @Grupa_PFR powołały fundusz EEC Magenta. To pierwszy tego typu fundusz CVC na polskim rynku. Więcej na: https://t.co/7u16REXVq6 pic.twitter.com/3bAALJqAVh
— TAURON (@TauronPE) 13 czerwca 2018
Funduszami utworzonymi w ramach programów PFR NCBR CVC i PFR Starter zarządzać będzie niezależny od inwestorów, profesjonalny podmiot zarządzający EEC Magenta, podkreślono.
Rozwój rynku finansowania młodych innowacyjnych firm
„Jednym ze strategicznych celów PFR jest rozwój w Polsce rynku finansowania młodych innowacyjnych firm tzw. rynku venture capital. Jest on ważnym elementem budowy nowoczesnej gospodarki 4.0. Realizując program Start in Poland, budujemy kompletny ekosystem, który ma uczynić z Polski hub innowacji o znaczeniu europejskim. Fundusz EEC Magenta jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Tworzy go profesjonalny zespół zarządzający z doświadczeniem z Doliny Krzemowej. Niezależnie od źródeł kapitału, zespół zarządzający będzie inwestował na zasadach rynkowych dążąc do maksymalizacji wartości spółek, w które będzie inwestował i wartości portfela dla inwestorów” – powiedział prezes PFR Paweł Borys, także cytowany w komunikacie.
Jak będzie realizowany wzrost wartości spółek portfelowych?
Zgodnie z założeniami nowego funduszu, wzrost wartości spółek portfelowych będzie realizowany poprzez dostarczenie niezbędnych dla rozwoju projektów środków finansowych.
„Jednocześnie intencją funduszu jest dostarczenie w ramach inwestycji tzw. smart money, czyli zapewnia wsparcia merytorycznego w zakresie tworzenia kompetencji dotyczących rozwoju przedsięwzięcia. Nacisk będzie kładziony na planowanie i zarządzanie strategiczne oraz wzmacnianie relacji w sektorach, do których spółki portfelowe kierować będą swoje produkty i usługi” – czytamy dalej.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.
Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o. Misją PFR, jako polskiej rozwojowej instytucji finansowej, jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.
Źródło: ISBnews